Сторінка:Труди Інституту зоології та біології. Том. VI-X. 1935-1936.pdf/163

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана
УКРАЇНСЬКА АКАДЕМІЯ НАУК
ТРУДИ ІНСТИТУТУ ЗООЛОГІЇ ТА БІОЛОГІЇ, Т. VI

ACADÉMIE DES SCIENCES D'UKRAINE
TRAVAUX DE L'INSTITUT DE ZOOLOGIE ET BIOLOGIE, VOL. VI

Дослідження впливу рентгенівського проміння на регенерацію кінцівок в аксолотля
1. Спостереження над регенерацією після обпромінювання різними дозами
К. Шереметьєва і В. Брунст
Вступ

Ця робота розпочата з метою порівняти результати впливу однакових доз рентгенівського проміння на регенерацію того самого органа в близьких між собою тварин, саме на процес регенерації задніх кінцівок в аксолотля, що є предметом цієї роботи, і в тритона, дослідженого нами в попередній роботі (Brunst u. Scheremetjewa, Roux Arch., 1933).

Завданням цієї роботи було також з'ясувати питання, що виникло при роботі з тритонами, про значення для дальшого розвитку регенерата моменту обпромінення, а саме з'ясувати: чи однаковий результат маємо при обпромінюванні органа до ампутації і при обпроміненні тією самою дозою рентгенівського проміння молодого регенерата, ростучого на місці ампутованого органа. В попередній роботі ми відзначили, що обпромінювання кінцівки до ампутації впливає на дальший процес регенерації не менше, ніж обпромінювання молодої регенеративної бруньки, але, зважаючи не недостатність матеріалу, питання це лишилось у згаданій роботі не розв'язаним.

Роботу проведено в лабораторії експериментальної зоології біологічного відділу (керівник покійний проф. А. А. Кронтовський) 2-го Укр. держ. рентгено-радіологічного інституту (директор д-р П. Р. Фішман).

Матеріал і методика

Дослідження проведено на річних аксолотлях (Siredon pisciformis), довжина тіла яких хиталась від 15 до 18,5 см̂. Усі тварини (179 шт.) були поділені на дві групи. У всіх тварин однієї групи були одночасно ампутовані обидві задні кінцівки посередині Stylopodium, а через місяць після цього—на стадії пластинки з помітними зачатками пальців — була обпромінена разом з обрубком кінцівки одна з регенеративних бруньок кожної дослідної тварини; друга брунька лишалась контрольною. В другій групі тварин обпромінювано проксимальну частину однієї з задніх кінцівок, слідом за чим ампутували обидві задні кінцівки так, що площина ампутації проходила через ділянку, піддану діянню рентгенівського проміння.