Сторінка:Труди Інституту зоології та біології. Том. VI-X. 1935-1936.pdf/621

Матеріал з Вікіджерел
Сталася проблема з вичиткою цієї сторінки

АКАДЕМІ ЯН А УКУРСР ТРУДИ ІНСТИТУТУ ЗООЛОГІЇ ТА БІОЛОГІЇ, Т. ІХ АСАDЕмIЕ DES SciЕNсЕS DE LА RSS D'UкRAINE

твАулux pв лмsттут pв 2oоцoов вт воносів. vol. x

До пізнання фауни та екології комах — запилювачів плодових культур
Ю. О. Музиченко

Явище запилення квітів комахами вперше було доведено Христіаном Конрадом Ш п р е н г ел е м *). Він розглядав свій твір, як відкриття одної з таємниць природи *). І справді, ряд наступних дослідників, як от F. Н і 1 d e b r a n d (1) та F. D е 1 p і m o (2), спостерігаючи запліднення в різних груп рослин, виявили цілу нову галузь у біології.

Закономірності нової царини, яку назвали біологією цвітіння (Вlйtenbiologie), спробував визначити Не r m a n n М й 11 e r (3). В своїх „Аlpenblunmen" (4) він висунув насамперед правило, за яким найпристосованіші до квітів комахи („blumentйchterige") віддають перевагу загалом темним за барвленням (синьому, червоному та фіолетовому), в той час як інші обирають світлі квіти (білі та жовті).

Це правило Н. М й 11 e r-а (Regel fйr die Farbenauswahl) стало за відправний пункт для дослідження почуття кольору в комах (головно бджiл). Привівши до цілковитого заперечення кольорового зору бджіл у роботах С. Неss-a (5) і до реабілітації їх здатності відрізняти барви у Frisch-а (6), цей напрям ще й досі викликає цікаві дослідження як за кордоном (твори К. Frisch i F. Кno11, 7), так і в нас (Лебедєв, 8).

Проте, здобуте по цій лінії лише частково можна застосувати до запилювачів плодових дерев. Значно істотнішою для цього є запропонована Н. М й 11 e r-ом класифікація.

Реєструючи види комах, що відвідують певні групи рослин (Вlumenstatistische Мethode), М й 11 e r розбив останні на 9 класів, позначивши їх літерами і поклавши в основу приступність нектару для комах. Щождо комах, то їх М й 11 e r відніс до відповідних груп за довжиною хоботка °). Побудову Н. М й 11 e r-а продовжив М а c-L e o d (9). Своїм завданням він поставив виявити к о н с т а н т и, тобто постійні переваги, що віддають групи комах певним групам рослин.

Для цього М а c-L e o d прослідкував за кожною групою комах в 10 серіях (в різних умовах місця й часу), подаючи висновки в формі графіка на зразок наведеного на рис. 1 (с. 74).

  • ) Ще раніш спостереження в цьому питанні подав К б1 r e u te r („Vorláufige Nachricht von einigen das Geschlecht der Pflanzen betreffenden Versuchen und Веobachtungen", Leipzig 1761).

і), " entdeckte lin - Geheimnis der Natur im Вau und in der Веfruchtung der Вlumen", Вer“.

  • ) Докладно класифікацію М й 11 e r-а подає А. Г. Л е б ед є в в роботі, зазначеній під № 6. Класи рослин, що стоять у Мас-Leod під літерами, О. Г. Лебедєв наводить під цифрами, а саме: клас А — під цифрою 1, клас АВ — під цифрою 2, В — під ц. 3, Н — під ц. 5, R — під ц. 6 тощо. Рослини з пилком (позначені у Мас-Leod літерою Р) Лебедєв подає під літерою А, протиставляючи цій групі решту всіх інших рослин, з яких комахи користуються нектаром і пилком (клас В за Лебедєвим).