Сторінка:Труди Інституту зоології та біології. Том XVIII. 1938.pdf/29

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана
Взаємовідношення між нормальним і індуктивним розвитком кінцівок
Б. І. Балінський

У ряді попередніх робіт я дослідив явище індукції додаткових кінцівок за допомогою всадженого в бік індуктора (детальні вказівки на літературу див. Балінський, 1936). В останніх роботах було зокрема показано, що індуковані додаткові кінцівки зв'язані з розвитком нормальної передньої й задньої кінцівок не більше, ніж ці останні зв'язані між собою, і що розвиток усіх кінцівок є виявом певних формотворних тенденцій, закладених у матеріалі бічної мезодерми. Ці досліди залишають відкритим питання про те, чи не беруть участі процеси індукції і в розвитку нормальних передніх і задніх кінцівок у амфібій, чи немає при нормальному розвиткові зародка певних індукторів, які спричиняють розвиток цих кінцівОК.

Треба сказати, що існуючі експериментальні дані говорять не на користь позитивного розв'язання цього питання. Я маю на увазі вказівкикількох дослідників про надзвичайно ранню детермінацію кінцівок, зокрема передніх. За Гаррісоном, передні кінцівки детерміновані в стадії ранньої хвостової бруньки (Harrison, 1918), за Брандтом — у стадії нейрули (Brandt, 1924), за Детвайлером — у стадії закінченої гаструли (Detwiler, 1929) і навіть у стадії середньої гаструли (1933). Не зважаючи на наявність стількох даних про ранню детермінацію кінцівок, треба відзначити, що остаточно вони питання не розв'язують. На стадії нейрули і особливо гаструли, безперечно, не можна було вирізати для трансплантації один тільки майбутній кінцівковий матеріал і, якби поруч з матеріалом кінцівки містився нормальний індуктор кінцівки, то напевне й він у багатьох випадках був би пересаджений. Після пересадження цей індуктор міг би стимулювати розвиток кінцівки з пересадженого разом з ним ще недетермінованого кінцівкового матеріалу або навіть індукувати додаткову кінцівку з місцевого матеріалу хазяїна. Виходячи з таких міркувань, я в 1928 р. намагався знайти нормального індуктора кінцівки в найближчому оточенні передньої кінцівки. Я припускав, що нормальним індуктором передньої кінцівки міг би бути зачаток переднирки. Однак, експерименти цього припущення не ствердили (Балінський, 1929).

Проте, навіть за даними згаданих вище дослідників, детермінація кінцівки на ранніх стадіях не є вже остаточна. Навіть на стадії хвостової бруньки, за даними Гаррісона (І. с.), зачаток передньої кінцівки не