Перейти до вмісту

Сторінка:Тутковський. Узбережжя ріки Уборти. 1925.djvu/145

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

права галузь є дві з половиною верстви завдовшки; ця галузь має подекуди закрути, які, здається, вказують, що ця довга галузь поглинула декілька маленьких елементарних барханів, що їх ліві галузі вже цілком зруйновані і непомітні у рельєфі; по аналогії з дрібними другорядними кратерами вулканів, такі поглинені бархани можна назвати „паразитними“. Другий елементарний бархан того самого комплекса лежить на південний схід від першого і є симетричний; кожна з його галузів 0,85 верстви завдовшки; ліва галузь його утворює по середині закрут, що примушує і тут підозрівати поглинення паразитного бархана. Голови елементарних барханів здіймаються в цьому комплексі на відносну височину від 8 до 11 метрів; закон гесперотропізма виявлений дуже виразно (це ясно зазначене і на трьохверствовій мапі); так само виразно захований ще помітний контраст між стрімкими західніми схилами барханових гряд (до 18°-20°) і розмірно положистими східніми їх схилами (від 10° дд 12°).

На північний схід від описаного двохрядового комплекса, в диких лісах між річками Пертннцею та Зимухою, порозкидані ще довгі і складні барханові комплекси, що були колись, як здається, сполучені з описаними тут двома комплексами та складали тоді усі разом надзви чайно складну систему полісинтетичних барханових комплексів.

§ 357. На лівому березі річки Червонки, на віддаленні півверстви на захід від села Рудні Кованки, у заболоченому лісі, трапляються подекуди спорадичні скиби червового і сірого Овруцького пісковика з жилами і корками молочно-білого вторипного кварца та з виразним еоловим обробленням. Далі на захід кількість таких скиб в одному місці раптом значно збільшується (на східньому березі болота Кружевьє): тут я знайшов вже типове розсипище Овруцького пісковика, що дуже багатий на вторинний білий кварц. Серед ріжкатих, гострорубих скиб пісковика неправильної форми з дуже виразними ознаками еолового оброблення я знайшов дві надзвичайно цікаві великі скиби (кубічний метер кожна завбільшки) червоної барви з грубою білою, високогарно виполіруваною корою та з різковиробленими рубами, — справжні величезні двохграняки або двохрубчаки еолового походження (вони дуже подібні до типових пірамідальних паметнів, але мають дуже значні розміри і зложені з місцевої питомої або материкової породи).

§ 358. Нижче села Рудні Кованки річка Червонка вступає вже в обширі, грузькі болота, а береги її стають зовсім низькими і почасти торфовими і до сполучення з річкою Пертннцею цілком позбавлені природніх відслопепь. До лівого берега річки Червопки підступає з заходудосить велике безлісове болото Кружевьє; але на східньому березі цього болота я знайшов ще в одному місці невеличкий скибовий виступ червоного і сірого Овруцького піскокнка з великою кількістю жил і корок молочно-білого кварца і з гострорубими куснями цього кварца; на скибах пісковика і на куснях грубих корок молочно-білого кварца ясно виявлене типове еолове оброблення, що дуже вражає на глибокому