Перейти до вмісту

Сторінка:Тутковський. Узбережжя ріки Уборти. 1925.djvu/158

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

вий бархан, орієнтований отвором підкови гесперотропічно, — на захід. Ліва його галузь третину верстви завдовшки і перерізана шляхом; права галузь трохи коротша і не доходить до шляху. Обидві галузі швидко знижуються до кінців. Масивна голова бархана, з досить стрімким західнім схилом (до 23°) і більш положистим східнім схилом (до 13°) має відносну височину 9 метрів над шляхом. Цей бархан увесь заріс лісом й знаходиться у спокійному стані, не розвіюється.

§ 393. За вузькою смугою трохи заболоченого лісу, на віддаленні півверстви на північ від попереднього бархана (описаного в § 392), здіймається розмірно великий, несиметричний, одиночний, спокійний польодовиковий бархан. Ліва його галузь коротка, — чверть верстви завдовшки; права галузь має довжину три чверті верстви і перерізана шляхом. Отвір дуги бархана звернутий на захід, згідно з законом гесперотропізма. У плані він має серпуватий обрис. Відносна височина голови бархана над шляхом виносить 10 метрів. Різниця стрімкости східнього схилу (12°) і західнього (21°) виявлена ще дуже виразно. У місці перетину бархана шляхом видко, що він увесь збудований з дрібнозернястого, чистого, безнаметньового, жовтого польодовикового піску.

§ 394. На північ від описаного в § 393 бархана на протязі одної верстви тягнеться лісувате болото, а за ним починається досить довгий, дуже гарний і характерний, високогарно захований і надзвичайно виразний у плані полісинтетичний бархановий комплекс, що є міньятюрною копією описаного вище (§§ 199-209) маєстатичного величезного полісинтетичного барханового комплекса на правому березі Уборти між болотом Дідово Озеро та селом Копищем. Описуваний бархановий комплекс супроводить із східнього боку безперервно на протязі чотирьох з половиною верстов шлях, що провадить з села Буйновичів до села Острожанки, з полудня на північ. Південний кінець описуваного комплекса знаходиться на віддаленні п'яти верстов на північно-північний захід від села Буйновичів. В цьому спокійному, трохи викрутастому меридіональному ланцюгу елементарні бархани утворюють два ряди; у східньому ряді я нарахував десять ще дуже виразно виявлених підковуватих, приблизно рівних між собою розмірами елементарних барханів, що усі висовують свої короткі (менш як чверть верстви завдовшки) галузі на захід; ці галузі швидко знижуються до кінців. У сумежних елементарних барханів різнонайменні галузі спливаються своїми зовнішніми боками. Ряд гарних і правильних амфітеатральних западин з стрімкими схилами ввижається спостерегачеві з західнього боку; одноманітно, як ряд бастіонів, ідуть одна за одною масивні голови елементарних барханів із східнього боку. Отвори підковуватих дуг усіх без вийнятку елементарних барханів звернуті на захід, згідно з законом гесперотропізма. Відносна височина голів барханів становить 13 і більше метрів (6 сажнів) над рівнем сумежного болота. Увесь описуваний полісинтетичний ланцюг барханів заріс лісом і перебуває у