подвійний полісинтетичний бархановий комплекс. В ньому ще ясно видко два рівнобіжних ланцюги. У східньому ланцюгу приймають участь чотири елементарних бархани неоднакових розмірів; вони тісно зрослися в одну гряду; галузі у них дуже короткі і міцно зруйновані. У західньому ланцюгу заціліло тільки два найбільш південних бархани. Усі ці елементарні бархани без вийнятку ясно гесперотропічні. Відносна височина їх голів доходить до 8 метрів. Вони здебільшого оголені, позбавлені мурогу і інтенсивно розвіюються; навкруги видка чимала поволока безнаметньового польодовикового піску на болоті.
§ 398. Глухе і дуже бідне мале село Рудня Уборська розташоване на правому березі ріки Уборти, на абсолютній височині 57,5 сажня, згідно з нівелюванням західньої експедиції для висушування болот (№ 9, стор. 112; № 58, стор. 41, під № 886); рівень ріки Уборти має тут улітку абсолютну височину 55,6 сажня (№ 9, стор. 113), а відносна височина села над рікою є 4 метри. Згідно з переказами, в цьому селі за давнини існував був чавунотопний завод, що переробляв місцеву болотяну залізну руду. Відслонень тут нема. У селі і його околиці при копанні колодязів, ям і ровів ніколи наметнів або іншого каміння не знаходжено.
§ 399. На віддаленні трьох верстов нижче (по течії) Рудні Уборської, на заплавиновому болоті правого берега, до ріки Уборти впливає річка Острожанка, 8,5 верстов завдовшки (№ 9, стор. 208; № 54, стор. 91, під № 164), що починається на сумежних із сходу обширих болотах. На правому березі цієї річки знаходиться невелике село Острожанка (№ 84, т. 7, стор. 730); в околицях села західня експедиція для висушування болот збудувала так званий Коростинський осушливий канал (№ 9, стор. 476). Згідно з моїми спостереженнями, береги річки Острожанки тут низькі і болотяні. В самому селі Острожанці усюди на вулицях і по садибах видко на поверхні тільки сипкий, безнаметньовий польодовиковий пісок, що подекуди буває позбавлений рослинности і утворює невеликі поля розвіювання. Згідно з переказаними відомостями, при викопуванні колодязів тут наметнів у піску ніколи не знаходжено. На північній закраїні села, біля млину, що збудований на безнайменному струмику (допливі річки Острожанки) і на південь від садиби б. землевласника, на поверхні видко теж тільки глибокі, сипкі, польодовикові піски, що зовсім не мають у собі наметнів. Повна відсутність тут наметнів і на глибині твердо встановлена докладними розпитами.
§ 400. Тим більше вражає раптовне з'явлення наметнів у великій кількості на полях, що лежать на північ від приземкуватого горба, що на ньому збудована садиба б. землевласника села Острожанки (характерно, що ця садиба сполучена була телефоном з садибою поміщика у бідній Рудні Уборській і ці дві садиби мали електричне освітлення). Тут на зораному полі уся поверхня рябіє від безлічи різноманітних наметнів усяких дрібних і середніх розмірів. Серед наметнів перева-