Сторінка:Тутковський. Узбережжя ріки Уборти. 1925.djvu/46

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

вищий поверх гнейса, збагачений кварцовими проверстками геть до повного подекуди заступлення решти мінералів кварцом.

У промежках між гнейсовими горбами, на полях і в лісі, видко на поверхні усюди глибоку поволоку сипкого польодовикового піску.

§ 100 Напроти села Сущанів, поблизу гирла річки Мутвиці, на положистих схилах правого берега Уборти і обох берегів згаданої річки, видко тільки дуже грубі осипшца сипкого, безнаметньового польодовикового піску, але цей пісок усюди містить у собі щебінь і цілі скиби звітрілого сірого гнейса, в ньому часто трапляються теж гострорубі кусні окварцованого гнейса і зовсім білого, чистого, тонковерствуватого кварцита. Ці характерні і дуже рясні примітки до польодовикового піску ясно свідчать про те, що і тут під поволокою польодовикового піску окриваються ці самі скелі гнейса з його горішнім окварцованим поверхом.

§ 101. З дуже великих гострорубих скиб і плит звичайного сірого гнейса і білуватого окварцованого гнейса складається і гать, що по ній йде шлях до села Сущанів. Згідно з переказами місцевих мешканців, долішня частина цієї гати па більшій частіші своїй являє суцільну природню скелю, — поріг упоперек ріки; з цього порогу скористалися люди за дуже давніх часів як з фундаменти або основи для збудування млинової гати. Ця гать має у собі (як це звичайно буває) і чимало хмизу та піску і густо заросла старими та молодими вербами; проте вона пропускає крізь себе дуже багато води і являє собою дуже недостатню, недосконалу загату; вона скидається і тепер на природню „забору“; весною і незрідка підчас літніх зливних дощів вода ріки йде зверху гати та вимиває з неї усі дрібні піскуваті частини. Розуміється, що поверхня гати є надто нерівна і шлях на ній надзвичайно важкий.

§ 102. На правому березі ріки Уборти, поблизу початку гати, розташувався невеличкий хутір, — виселок з села Сущанів. На деякому віддаленні від ріки, на південно-східній закраїні хутора, тягнеться рівнобіжно до ріки невисока гнейсова гряда, а трохи далі на схід — друга така сама гряда, але з більшою височиною. На схилах і на вершках обох гряд (особливо другої гряди) серед скиб звітрілого сірого, дрібнозернистого гнейса часто трапляються гострорубі кусні окварцованого білуватого гнейса і білого тонковерствуватого кварцита з виразним і характерним еоловим обробленням.

§ 103. Річка Мутвиця, завдовшки 4 верстви (№ 54, стор. 91, під № 147), витікає з великих вододільних болот на схід від ріки Уборти, в урочищах Ближня Березівка, Стара Нива і Довговаха (де західня експедиція для висушування болот зазначила абсолютні височині від 85,2 до 85,5 сажня: № 9, стор. 106; № 58, стор. 38, під № 779 і стор. З8, під № 780). На одному з моїх маршрутів упоперек вододіли між ріками У бортю та Пергою я простежив річку Мутвицю геть до її верхів'їв і проїхав лісовими стежками далі на схід до села Замислови-