Сторінка:Тутковський. Узбережжя ріки Уборти. 1925.djvu/58

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

року Столпянський (№ 39, стор. 166), що мав лише переказані відомості і сам тут не бував. На мапі геологічного комітету 1892 року (№ 20) і 1915 р. (№ 21) навкруги села Замисловичів на обширому просторі зазначене розповсюдження Овруцького пісковика, що його тут, згідно з моїми докладними дослідами, зовсім нема; а на міжнародній геологічній мапі Европи навкруги села Замисловичів вже чомусь зазначено тільки болота та навкруги них —наметньові або льодовикові поклади, що їх тут у дійсності теж нема ані сліду, як показали мої докладні досліди на обпшрих сумежних просторах.

§ 135. Уся територія села Замисловичів, згідно з моїми дослідами, являє собою досить плескатий гранітовий горб; на вулицях і по садибах усюди з - під негрубої, переривчатої поволоки безнаметньового сипкого польодовикового піску на кожному кроці визирають великі і менші, заокруглені через звітрювання, паралелепіпедальні або неправильні скиби сірого, дрібнозернястого, звітрілого біотитового граніта. Подекуди ця порода стає середньозернястою і подібна до граніта, що виступає на захід звідси (див. § 105). Високий, гарний, відокремлений банюватнй горб на західній закраїні села, що його згадано вище, теж увесь збудований з такого самого граніта; на стрімких, чагарником зарослих схилах цього горба і на його вершку, біля вітряків, усюди видко великі скиби цієї породи. Значні скибові виступи граніта видко и на східкьому схилі острова, що є разом досить стрімким лівим берегом ріки Перги. На цьому острові рясно ростуть зарості Azalea pontica.

§ 136. Ріка Перга тече тут в дуже широкій, болотяній долині; правого берега у неї тут, можна сказати, нема, — тут до неї безпосередньо підходять великі, серйозні болота, що тягнуться на широких просторах. Унаслідок відведення вод згаданим далі § 138) магістральним каналом західньої експедиції для висушування болот, ріка Перга стала тут бідніша водою і серед літа являє собою ряд більших та менших майже стоячих водозборів або озер, що по деяких місцях не мають видимих протоків і тісно сполучаються з величезними, грудкуватими осоковими болотами (болота Лодойно, Новинське і инші), що тягнуться на схід до обрію (верстов на 6-7). Згідно з переказаними відомостями, кісток вимерлих животин і кам'яних знаряддів в околиці села Замисловичів не знаходжено.

На схід від села Замисловичів, як це видко буде з дальшого опису, виступів граніта поблизу нема; острів, що на ньому розташоване це село, лежить, згідно з моїми докладними дослідами, далеко від инших виступів кристалічних порід. На схід від цього села геть аж до так названого мною Озерянського кряжу (див. далі) ніде нема теж ані сліду Овруцького пісковика; це напевно встановлено моїми детальними і дуже пильними дослідами по різних напрямках на болотах Новинському, Михалець і Лодойно; унаслідок виключно сухого літа 1901 року ці болота були за липня місяця розмірно при-