Сторінка:Укладання радянсько – німецького договору про ненапад (1939).jpg/1

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено


Прибуття в Москву міністра закордонних справ Німеччини п. фон Ріббентопа

23 серпня о 1 годині дня в Москву прибув міністр закордонних справ Німеччини п. Іоахім фон Ріббентроп і супроводі помічника статссекретаря д-ра Ф. Гаус, барона фок Дернберг, п. П. Шмідт, професора Г. Гофман, д-ра К. Шнурре та ін.

На Центральному аеропорті п. фон Ріббентропа зустріли заступник народного комісара закордонних справ т. В. П. Потьомкін, заступник народного комісара зовнішньої торгівлі т. М. С. Степанов, заступник народного комісара внутрішніх справ т. В. Н. Меркулов, заступник голови Московської ради т. Д. Д Корольов, завідуючий протокольним відділом НКЗС т. В. Н. Барков, завідуючий Центрально європейським відділом НКЗС т. А. М. Александров, комендант м. Москви полковник т. Ф. І. Суворов, склад німецького посольства на чолі з надзвичайним і повноважним послом Німеччини графом фон дер Шуленбургом і надзвичайний і повноважний посол Італії п. Россо в супроводі військового аташе п. Вальфре ді Бонцо.

(ТАРС).



Укладення радянсько-німецького договору про ненапад

23 серпня о 3 год. 30 хвилин дня відбулась перша бесіда голови Раднаркому і Наркомзаксправ СРСР тов. Молотова з міністром закордонних справ Німеччини п. фон Ріббентропом в питанні про укладенння пакта про ненапад. Бесіда відбувалась в присутності товариша Сталіна і німецького посла п. Шуленбурга і тривала коло трьох годин. Після перерви о 10-й годині вечора бесіда була відновлена і закінчилась підписанням договору про ненапад, текст якого наводиться нижче.


ДОГОВІР ПРО НЕНАПАД МІЖ НІМЕЧЧИНОЮ І РАДЯНСЬКИМ СОЮЗОМ

Уряд СРСР і

уряд Німеччини

керовані бажанням зміцнення справи миру між СРСР і Німеччиною і виходячи з основних положень договору про нейтралітет, укладеного між СРСР і Німеччиною в квітні 1926 року,

прийшли до такої угоди:

СТАТТЯ I. Обидві сторони, які договорюються, зобов'язуються утримуватися від усякого насильства, від усякої агресивної дії і всякого нападу у відношенні один одного, як окремо, так і спільно з іншими державами.

СТАТТЯ II.

В разі, якщо одна з сторін, які договорюються, виявиться об'єктом воєнних дій з боку третьої держави, друга сторона, яка договорюється, не підтримуватиме ні в якій формі цю державу.

СТАТТЯ III.

Уряди обох сторін, які договорюються, залишаться в майбутньому в контакті один з одним для консультації, щоб інформувати один одного про питання, які зачіпають їх спільні інтереси.

СТАТТЯ IV.

Ні одна з сторін, які договорюються, не братиме участі в якомунебудь угрупованні держав, яке прямо чи посередньо спрямоване проти другої сторони.

СТАТТЯ V.

В разі виникнення суперечок або конфліктів між сторонами, які договорюються, в питаннях того чи іншого роду, обидві сторони розв'язуватимуть ці суперечки, або конфлікти виключно мирним шляхом в порядку дружнього обміну думками або в потрібних випадках шляхом створення комісій по врегулюванню конфлікту.

СТАТТЯ VI.

Цей договір укладається строком на 10 років з тим, що оскільки одна з сторін, які договорюються, не денонсує його за рік до закінчення строку, строку дії договору вважатиметься автоматично продовженим на дальші п'ять років.

СТАТТЯ VII.

Цей договір підлягає ратифікуванню в можливо короткий строк. Обмін ратифікаційними грамотами повинен відбутися в Берліні. Договір вступає в силу негайно після його підписання.

Складений в двох оригіналах, німецькою і російською мовами в Москві, 23 серпня 1939 року.

За уповноваженням
Уряду СРСР
В. МОЛОТОВ.

За Уряд Німеччини
І. РІББЕНТРОП.