Сторінка:Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. Випуск 1 (2009).pdf/150

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

нової, демократичної Української держави, підтримки української діаспори, відродження національної культури, міжконфесійних відносин, ринкової економіки, політології та ін. На форумі прийнято також “Маніфест політичних партій, рухів, об'єднань, угруповань, громадських організацій України, політичних партій, екзильних адміністрацій та середовищ зарубіжного українства з нагоди перших роковин Української самостійної держави”. Був створений постійно діючий орган В.ф.у. – Українська всесвітня координаційна рада, яка розміщується в Києві. Її головою обрали І.Драча. Від травня 2000 раду очолив М.Горинь.

2-й В.ф.у. (Київ, 21-24 серпня 1997), на якому були присутні делегати і гості з 47 країн світу, пройшов під гаслом “У співпраці та єднанні увійдемо в XXI століття”, засвідчивши подальший процес консолідації світового українства. 3-й В.ф.у. (Київ, 18–20 серпня 2001) зібрав делегатів і гостей з 42 країн, був приурочений до десятої річниці Незалежності України і пройшов під гаслом “У майбутнє – в ім'я України”.

Літ.: Войценко О. Передвісники світового конгресу українців //Сучасність, 1962, № 5.

О.О.Ковальчук.


Всесвітня організація інтелектуальної власності (World іntellectual property organіzatіon, WІPO). Заснована 1967 у Стокгольмі (Швеція) як міжнародна урядова організація на базі конвенції, ухваленої державами-членами Паризького союзу з охорони промислової власності (1883), Бернського союзу з охорони творів літератури та мистецтва (1886) та інших спеціалізованих союзів. Підписана 1967 Конвенція щодо заснування ВОІС набула чинності 1970. Від 1974 є спеціалізованою установою Організації Об'єднаних Націй. До її складу входять 184 країни. Штаб-квартира – у Женеві (Швейцарія). Основні функції ВОІВ: допомога в підготовці заходів щодо поліпшення охорони інтелектуальної власності у світі; гармонізація національних законодавств у цій галузі; сприяння укладенню міжнародних угод у сфері охорони інтелектуальної власності; збирання і поширення інформації щодо охорони інтелектуальної власності, здійснення досліджень у цій галузі та опублікування їхніх результатів; забезпечення діяльності служб міжнародної охорони інтелектуальної власності. Найвищий орган ВОІВ – Генеральна асамблея, в якій представлені всі держави-члени Паризького або Бернського союзу (збирається раз на два роки). Керівні функції виконують також Конференція всіх країн-членів, котра збирається раз на два роки; Координаційний комітет, який збирається щорічно; постійно функціонуюче Міжнародне бюро (Секретаріат). Керівний склад ВОІВ призначається Генеральною асамблеєю. У вересні 2000 на засіданні Генеральної асамблеї ВОІВ встановлено Міжнародний день інтелектуальної власності, який відзначається 26 квітня. ВОІВ виконує адміністративні функції щодо