Сторінка:Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. Випуск 3 (2012).pdf/15

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

між Аляскою (купленою США в Росії 1867) та землями Канади, розташованими за Північним колом. 1867 Канада стала першим британським домініоном, тобто отримала повну політичну автономію. У роки Першої світової війни вона виступала на боці країн Антанти, у Другій світовій війні — у складі антигітлерівської коаліції.

Після 1945 на основі інтенсивного розвитку промисловості в Канаді відбулося економічне піднесення, стимульоване великим попитом на сировину і сільськогосподарські товари, відкриттям родовищ нафти, покладів урану, інтенсивною еміграцією. Після вступу К. до НАТО у 1949 острів Ньюфаундленд став 10-ю провінцією країни.

1991 франкомовний «Квебекський блок» виступив за негайну незалежність Квебеку від К. У серпні 1992 федеральний уряд Б. Малруні запропонував проект конституційної реформи, що передбачала надання широкої автономії Квебеку. Однак з цим не погодились представники інших канадських провінцій. На референдумі в Квебеку (1995) незначною більшістю 50,6% було відхилено пропозицію про незалежність Квебеку.

У 1994 К. разом із США та Мексикою офіційно створили Північноамериканську зону вільної торгівлі. Нині К. належить до вісімки провідних індустріальних держав світу. Основним її торговельним партнером є США.

Українці в Канаді. Перші українські переселенці прибули до Канади наприкінці 19 ст. Найчисельнішими були хвилі еміграції після Першої та Другої світових воєн. Станом на 2006 у К. проживало 1 млн. 209 тис. осіб українського походження. Українці є сьомою за чисельністю етнічною групою К. Вони розселені у всіх провінціях К., найбільші громади — у провінціях Онтаріо, Альберта, Саскачеван, Квебек. У країні діють близько тисячі українських громадських організацій різного спрямування. Найбільше їх у Торонто, Монреалі, Едмонтоні, Вінніпезі. Основним є «Товариство об'єднаних українців Канади», членами якого є нащадки українців перших трьох хвиль еміграції. Українців останньої хвилі еміграції до К. репрезентує організація «Четверта хвиля».

У Торонто розташована штаб-квартира «Світового конгресу українців» та «Світової федерації українських жіночих організацій». Більшість друкованих засобів масової інформації української діаспори видаються двома мовами — англійською та українською. У К. регулярно виходять 11 україномовних телевізійних та радіопередач. Українська мова, література та історія викладаються у 10 канадських університетах.

К. першою визнала незалежність України — 2 грудня 1991. 27 січня 1992 Україна і Канада встановили дипломатичні відносини. 31 березня 1994 була підписана українсько-канадська декларація про особливе партнерство.

Розвивається торговельно-економічне та інвестиційне співробітництво.

Встановлено контакти між провінціями К. та головним чином західноукраїнськими областями.