Сторінка:Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. Випуск 3 (2012).pdf/9

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

16–18 грудня 1986 в Алма-Аті почалися студентські заворушення на національному ґрунті, які були жорстоко придушені. У жовтні 1990 центральна влада К. ухвалила декларацію про державний суверенітет, 1991 проголошено незалежність республіки. 1 грудня 1991 президентом К. був обраний Н. Назарбаєв.

К. є членом ООН (1992), Організації з безпеки і співробітництва в Європі та інших міжнародних організацій. З 2002 — член Євразійського економічного співтовариства, з 2003 — Єдиного економічного простору.

К. визнав незалежність України 23 грудня 1991. Від 1994 в К. функціонує Посольство України. 1996 створено українсько-казахську Міждержавну комісію з економічного співробітництва. Сторони традиційно підтримують одна одну в міжнародних організаціях.

Українці в Казахстані. Українська діаспора в К. за чисельністю посідає четверте місце серед українських громад світу (після РФ, США та Канади).

Станом на 1998 близько 796 тис. громадян К. ідентифікували себе як українці. Українська громада розселена насамперед в містах Караганда, Астана, Павлодар, Семей, Талдикорган, Шортанди, Алмати та навколишніх місцевостях.

Переселення українців в К. почалося 1768, коли сюди власті Російської імперії вислали учасників Коліївщини. У 19 — на поч. 20 ст. сотні тисяч українців перебралися до К. в пошуках вільних земель. 1926 кількість українців К. складала понад 860 тис. осіб. 1930–1931 сюди висилали тисячі розкуркулених селян, а в 1950-ті рр. — родини звинувачених у приналежності до Української повстанської армії.

Попри компактне проживання й постійне поповнення новоприбульцями, українська спільнота К. під тиском політичних й економічних обставин, зокрема й під впливом більш потужної й водночас культурно спорідненої російської діаспори, інтенсивно русифікувалася. Сприятливі умови для національно-культурного розвитку українців у К. почали створюватися лише в 2-й пол. 1980-х рр.

Поряд з тим, у перші ж роки розбудови незалежності К. багато українців виїхало з республіки (протягом 1989–1997 — понад 120 тис. осіб).

Нині в Астані є Товариство української мови (при ньому — бібліотека й дитячий ансамбль «Галушки») та Ліга українських жінок (при ній недільна школа та театр пісні «Світанок»). При Павлодарському товаристві української культури діють недільна школа, хоровий колектив, драмгурток, дитяча фольклорна група, бібліотека та ін. В місцевому ефірі йдуть радіопрограми «Українська родина» та телепередача «Український час». 1994–98 в Алмати виходив урядовий тижневик «Українські новини». Від 1996 двічі на місяць на національному телебаченні транслюється програма «Україна сьогодні».

Завдяки допомозі місцевої влади в країні створена мережа українських недільних шкіл і класів, а в Астані відкрито український ліцей.