Сторінка:Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. – Випуск 4 (2013).pdf/185

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

неології О.І. Щербаков, професор кафедри геології і мінералогії В.Д. Ласкарєв та ін. 1920 до Королівства СХС було евакуйовано Київський та Одеський кадетські корпуси. 1926 у Белграді відкрито філіал українського товариства «Просвіта».

У період Другої світової війни понад 150 бойових операцій здійснила радянська ударна бригада під проводом українця А.Г. Дяченка, що входила до складу Народно-визвольної армії Югославії.

Україна зробила вагомий внесок у миротворчу діяльність ООН, ОБСЄ, ЄС на теренах колишньої Югославії. У відповідь на звернення генерального секретаря ООН до уряду України Верховна Рада 3 липня 1992 прийняла постанову, що поклала початок участі українських збройних сил у миротворчих операціях у зонах конфліктів на території колишньої Югославії. Дипломатичні відносини між Україною та Союзною Республікою Югославія встановлено 15 квітня 1994. 2001 президент України Л. Кучма відвідав з робочим візитом Белград. 2003 під час офіційного візиту до Києва президента Сербії і Чорногорії С. Маровича були підписані угоди про військово-технічну співпрацю й туристичний обмін. 2006 у ході офіційного візиту до України міністр закордонних справ Сербії і Чорногорії В. Драшкович зустрівся з президентом В. Ющенком і міністром закордонних справ Б. Тарасюком. У лютому 2006 набула чинності Угода про наукове співробітництво між Національною академією наук України та Сербською академією наук і мистецтв. 2011 президент С. Б. Тадич перебував з офіційним візитом у Києві.

Під час офіційного візиту до С. 6–7 червня 2013 президента України В.Ф. Януковича на запрошення президента Республіки Сербія Т. Ніколича було підписано Спільну заяву, в якій відзначено єдність стратегічного курсу двох держав на інтеграцію до ЄС.

У С. нараховується близько 5 тис. українців (за даними перепису 2002). Місцем їхнього компактного проживання на території С. є Автономний край Воєводина. Збереженню українських національно-культурних традицій на теренах С. сприяє діяльність Національної ради української національної меншини в Сербії, Товариства української мови, літератури і культури ім. Т. Шевченка «Просвіта», Газетно-видавничої установи «Рідне слово», Українського культурно-мистецького товариства «Кобзар» (м. Нові Сад) тощо. 2013 у С. відбувся 10-й ювілейний фестиваль української культури «Калина».

Літ.: Шевченко Ф.П. Роль Києва в міжслов'янських зв'язках у ХVII–XVIII ст. — К., 1963; Шевченко Ф.П. Югослави в партизанських загонах на Україні в роки Великої вітчизняної війни // Історичні зв'язки слов'янських народів. — К., 1963; Шевченко Ф.П. Серби і болгари в українському козацькому війську ХVII–XVIII ст. // Питання історії та культури слов'ян, 1963, ч. 1; Білодід І.К. Вук Караджич в історії українсько-