Сторінка:Український архив. Том XII (1924).pdf/25

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

Поданий тут матеріял зібраний мною до 1914 р. в двох перемиських архивах — в архиві гр. кат. Консисторії і в архиві гр. кат. Капітули. Капітульний архив, завдяки покійному вже, а до смерти вельми трудолюбивому опікунови свому, о. мітратови Миронови Подолинському, був доволї гарно упорядкований, тому й праця у ньому, ще й при помочи покійника, не була важка. За те незвичайно утяжливо прийшлось менї намозолитися в консисторськім аркиві, де весь рукописний матеріял був зложений стиртами у звязках, в які попадалися акти з ріжних лїт, дуже часто нїчим із собою не звязані, хиба тою верівкою, що в купі їх держала. Було се наслідком ратовання актів у часах пожарів. Викидувані на двір прислугою консисторської канцелярії, вони тою-ж прислугою після пожару поновно були збирані і складані. Добре, що й так їх зложено, як вдалося. На упорядкованнє обіцювало австрійське правительство грошеву підмогу. На обіцянках скінчилось. Консисторії прийдеться власним коштом упорядкувати свій архив, як тільки обставини дозволять. А він варт упорядковання.

При оглядї зібраного матеріялу я помагав собі ординаріятським дневником чинностей (Gestionsprotocoll). В порівнанню з ним зібраний матеріял не показався повним. Одначе й його для доцїльної публікації було за багато. Багато зібраних письм узнав я зайвими, дрібничковими й не вважав потрібним друкувати їх. Всї вони, разом з иншими, що доторкались давнїйших часів, перенесені покійним о. мітратом Подолинським до капітульного архива. Тудиж передана була йому мною опублїкована сьогодня збірка матеріялів, разом з 4. найдавнїйшими листами митроп. Левицького (N. I–IV), що знайшлись у проф. д-ра К. Студинського. Ця збірка упорядкована мною так, як у цій публікації.

Надрукувавши перших кілька листів митроп. Левицького без найменших змін, я в дальших уважав зайвим задержувати вступні фрази привіту й кінцеві поздоровлення; вониж нїчого річевого не говорять. Таксамо уступи листів, присвячені вповні особистим справам буденного життя, я пропускав, зазначуючи їх зміст кількома українськими словами. Инші свої примітки подав я в низу під текстом. Туди переніс і все те, що знайшов на листах митроп. Левицького дописане рукою еп. Снігурського.

„Показчик імен і назв згаданих у листах і урядових письмах“, зібраних мною, спорудив проф. д-р. Ярослав Гординський. За сю ласкаву поміч складаю йому тут щиру подяку.