Перейти до вмісту

Сторінка:Чайковський А. Дещо про алкоголь (1928).pdf/6

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

і багатьох наших річей. Надто спірт задля дешевости своєї продукції може бути важним пальним матеріялом (топливом) тому, що його вогонь є дуже сильний і не видає диму, ні чаду.

В лікуванню його вживають до різноманітного натирання з-верху, інколи приписують його хворим до внутрішнього вжитку, а що найважніше, вживають його до дезинфекції хірурґічних інструментів і при операціях.

Позатим алькоголь, вжитий внутрішнє, є шкідливим під кождим оглядом для звіринного і ростинного світу.

Спірт витворюється з різнородного матеріалу. Горівку до пиття виробляють з усякого зерна, а також із картофлі, особливо з одного роду картофлі т. зв. пяної, котра має в собі багато алькогольних складників. Далі вироблюють спірт з дерева, з камяного вугля, а навіть із звіринного та людського гною. Спірт, продукований з дерева та вугілля, є прямо трійлом і людина, що такої сивухи напється, вмірає в муках.

Спірт у гарячих напитках приходить процентово. Найбільше є його в горівці, бо навіть 50%. Менше є спірту у вині (до 25% , а найменше в пиві (до 15%).

Кожний спірт є трійлом, хоч не так сильним, як спірт з дерева.

Донедавна, а подекуди й тепер деякі люде думають, що спірт для здоровля є дуже потрібний. Кажуть, що горівка підкріпляє сили, має в собі поживу, що спірт підбадьорює людину, а в часі