доглянути самі нашими очами, без ніяких приладів. Отож, погляньмо колинебудь на погідне зоряне небо, а завважимо певно, що зірки на ньому начебто уложені у ріжні, нераз дивоглядні, громади. Одною із таких найбільше відомих зоряних громад є так званий Великий Віз. Ця гарна зоряна громада лежить на північній стороні неба і склададається із багатьох більших і менчих зірок та з поміж них найбільше впадають в очи сім ясних зірок, уложених так, що це нагадує нам немов діточий рисунок воза із зломаним дишлем. Звідси походить і назва цеї цілої зоряної громади.
Віднайшовши на вечірньому небі цю зоряну громаду, звернім увагу на дві перші зірки цього Воза, як раз ті, що лежать напроти так званого дишля. Відтак, в думці, злучім ці дві перші зірки черточкою і продовжім її ще пять разів дальше, як віддалення згаданих зірок, а подибаємо маленьку, а замітну зірку, звану Бігуновою тому, що вона лежить майже якраз над північним бігуном нашої Землі. Колиж ми вже віднайшли також і цю Бігунову зірку тоді злучім із нею останню зірку згаданого „дишля" Великого Воза та поведім в думці цю черточку ще раз так далеко поза Бігунову зірку, а зустрінемо замітну особливу зоряну громаду, яка дуже нагадує нам велику букву М., розложену посеред Молочної, або Чумацької Дороги. Цю громаду зірок називають Бороною або Касіопеєю. Йдучи ще трохи дальше згаданою черточкою, поза Чумацьку Дорогу, ми легко доглянемо на зоряному небі ніжненьку світляну плямочку, так зване „мряковиння Андромеди“. Коли дивитись голим оком на це мряковиння Андромеди воно видається нам маленькою, світляною плямочкою, але оглядана сильними далековидами, ця плямочка представляється могутньою, слимаковато скрученою світляною хмарою.
Довгі часи було це мряковиння Андромеди нерозясненою таємницею, але в останніх літах вдалося вченим прослідити та розяснити цю таємницю й сьогодня ми вже знаємо напевно, що згадане мряковиння це могутня, слимаковато скручена хмара безлічи зірок, це просто другий зоряний світ, такий як наша Чумацька або Молочна Дорога! Цей другий зоряний світ трохи менчий від нашого, бо його промір виносить три четвертини проміру нашої Чумацької Дороги, а видається він нам тільки маленькою світляною плямочкою через те, що він від нас дуже-дуже далеко. Об-