Сторінка:I. Rakovskiyy - Nash Vsesvit, Lviv 1927.djvu/7

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено
 —  5  — 

вчені, що займаються дослідами згаданих всесвітних тіл, здавна просліджують цілий наш всесвіт та при помочи ріжних дуже дотепних приладів і способів відкрили й розяснили нам вже багато дуже цікавих та дивних річей і проявів. Одначе про це ми тут не будемо розказувати, бо хто хоче про це довідатися, може сам легко прочитати у котрій-небудь загально-доступно написаній астрономії, а такі книжочки вже маємо і в нашій, українській мові. Останньою метою всіх тих дуже трудних, а по мистецьки ведених, астрономічних дослідів є: докладне пізнання будови цілого нашого всесвіту. В останніх літах астрономи особливо ревно займаються розвязкою цього таємного питання і безперечно обовязком кожного освіченого чоловіка є знати, до яких вислідів дійшла в цьому напрямі сьогочасна наука. Задля цього ми й бажаємо отсе розказати вкоротці про цю справу.

Та насамперід пригадаймо собі те, що ми вже всі добре знаємо про цей наш світ.

Загально відомо, що цілий наш всесвіт складається із багатьох так званих „всесвітних тіл“. Для нас найважнішим таким всесвітним тілом є перш за все наша Земля, бо на ній ми живемо, на ній працюємо і на ній ми колись спочинемо, після нашого коротенького життя. Всі добре знаємо, що наша Земля є великим тілом, таким круглим як куля від круглів або той мяч, яким бавляться наші діти. Ми знаємо, що ця наша земська куля в порівнанню до чоловіка безмежно велика, бо промір її виносить около 12.750 кільометрів, себто кругло 1700 миль. Значить, колиби ми нашу Землю представили кулею о промірі довгім на один метер і хотіли на ній представити наші найвисші гори, то вистарчилоби на відповідних місцях нашої кулі насипати дрібного піску, а найменча порошинка, яка впалаби на цю кулю, булаби в порівнанню до неї сто разів більша, як чоловік супроти нашої Землі. Так, справді, чоловік це нікчемна порошинка супроти Землі, та всеж таки ця порошинка спостерігає все, що кругом неї діється та старається все те вияснити й зрозуміти. Така вже сила людського духа і цею силою слід користуватись та немарнувати її. Але вертаймо до нашої Землиці.

Це велике, кругле всесвітнє тіло утворене із скал, а скали із ріжного каміння: вапняку, ґіпсу, креміння, глини та багато інших. Значна частина поверхні нашої Землі покрита водою, але ця вода навіть в найглибших морях сягає