Сторінка:Pidruchnyk-dlya-perenoshhykiv-ranenyh.pdf/33

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

Коли він не приходить до себе, треба примінити штучне днхання. При ратованні замерзлого треба бути дуже осторожним, бо кінчнни відморожені легко ломяться. Средства проти відмороження: солома в чоботи; уши, твар, ноги вимастити товщем; не спати на вільнім воздусі.

115. Що має робити перенощик ранених в випадках повішення, удавлення і засипання чоловіка?

 Повішеного треба відтятм, але вперед підперти його тіло, щоб не дізнало ушкоджена, колиб упало. Шнур розвязати або відтати.

При засипанні треба осторожно відкопати і вичистити устну яму. У всіх тих випадках треба розіпняти одіж, уложити дената вигідно, а коли не віддихає примінити штучне дихання.

116. Що має робити перенощик ранених, коли чоловік топиться підчас купелі?

 Топельника треба витагнути з води, положити на взнак (в жаднім разі не можна його поставити на голову), а коли не віддихає, треба примінити штучне дихання. Перед тим ще треба йому вичистити устну ямину.

117. Що має робити перенощик ранених, коли який сь чоловік дуситься або коли удусився?

 Коли більші страви або инші предмети дістануться до віддихових органів, в такім разі перенощик повинен вказуючим або вказуючим і середним пальцем легко зігнутим сягнути до гортанки і старатися зрушити той предмет або чоловіка, що давиться, притиснути грудьми і животом до стіни або дверий і в дарити його кілько разів кулаком поміж лопатки. В випадку небезпеченства удушення через вдихання ґазів (ґазу до свічення, в копальнах і т. п.) треба