Сторінка:Wlm 2014 Ukraine.pdf/1

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка ще не вичитана



Іншими мовами ??

• ‫ةيبرعلا‬

‫ملاعملا ىوهت يكيولا‬
• Azərbaycanca
Viki Abidələri Sevir
• Čeština
Wiki miluje památky
• Cymraeg
Cystadleuaeth Wici
Henebion

• Dansk
Wiki Loves Monuments
• Deutsch
Wiki Loves Monuments
• Español
Wiki Loves Monuments
більше / more

Файл:Wlm 2014 QR.png

1
Стаття Обговорення Читати Редагувати Редагувати код Перегляд історії
Пошук

Конкурс «Вікі любить пам’ятки»

[ред. • ред. код]


Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.

«Вікі любить пам’ятки» — міжнародний фотоконкурс пам’яток історико-культурної спадщини, започаткований у 2010 році в Нідерландах, з 2012 року проводиться в Україні. Організатори конкурсу — регіональні відділення Фонду Вікімедіа, в Україні — громадська організація «Вікімедіа Україна» (далі — ГО «Вікімедіа Україна»). Мета конкурсу: зібрати фотографії пам’яток світової культурної спадщини і розмістити їх у вільному доступі у Вікісховищі для ілюстрування статей у Вікіпедії та інших проектах Фонду Вікімедіа. Завдяки конкурсу в Україні зусиллями волонтерів зібрано та розміщено у Вікіпедії найповніші списки пам’яток історії, архітектури, монументального мистецтва й археології.

2014 року конкурс відбувся у 40 країнах, і після світових рекордів попередніх років (зокрема, кількох включень до Книги рекордів Гіннеса як найбільшого в історії фотоконкурсу) настала черга українських рекордів. Кількість завантажених у рамках конкурсу фото перевищила 47 тисяч, що не лише дозволило поставити рекорд України, а й вивело Україну на перше місце в світі за обсягом поданих на конкурс робіт, випередивши лідерів минулих років, таких як Польща та Німеччина. Рекордною стала кількість зафіксованих пам’яток: 2014 року було завантажено світлини 14 107 пам’яток, що майже на п’ять тисяч більше за показник 2013 року. Уперше в історії конкурсу фото з України стало переможцем міжнародного етапу: світлина Святогірської лаври роботи Костянтина Брижниченка була визнана найкращою серед 321 тисячі фотографій з усього світу.

У рамках підготовки до конкурсу була здійснена робота над формуванням списку пам’яток. На жаль, в Україні досі немає повного реєстру пам’яток культурної спадщини, тому списки у Вікіпедії укладаються на основі запитів до державних органів — від Міністерства культури України до районних державних адміністрацій та міських рад. За три роки проведення конкурсу надбанням громадськості став фотолітопис з понад 70 тисяч пам’яток історико-культурної спадщини, з яких близько 20 тисяч було опубліковано протягом 2014 року. Робота над списками пам’яток ще далека до завершення: оприлюднено лише близько половини від загальної кількості національних шедеврів.

У конкурсі взяли участь 510 фотографів — від початківців до досвідчених і титулованих фотомитців. Призи вручалися у номінаціях: за якість фото (найкращі світлини України), за кількість сфотографованих пам’яток, а також у спеціальній номінації «Пам’ятки дерев’яної архітектури України». Переможців конкурсу визначило національне журі в складі: Метью Бак (адміністратор Вікісховища, фотограф), Дмитро Балховітін (переможець конкурсу «Вікі любить пам’ятки—2013»), Віталій Башкатов (переможець конкурсу «Вікі любить Землю—2014»), Нік Бірс (адміністратор Вікісховища, фотограф), Леся Богослов (головний редактор журналу «Пам’ятки України»), Володимир Дмитрук (історик, краєзнавець, відповідальний секретар НСКУ), Михайло Кальницький (києвознавець, історик, журналіст), Наталія Кожушко (музикант, фотограф), Катерина Красницька (переможець конкурсу «Вікі любить Землю—2013»), Ярослав Кузик (історик та фотограф), Андрій Макуха (адміністратор україномовної Вікіпедії, голова Правління «Вікімедіа Україна»), Павло Мокрицький (призер конкурсу «Вікі любить Землю—2014»), Руслан Онопрієнко (заступник директора ДП «Національне газетно-журнальне видавництво» з творчих питань), Едуард Странадко (фотохудожник, голова НСФХУ), Олександр Худековський (фотограф), Георгій Чернілєвський (фотограф, адміністратор Вікісховища) та адміністратори Вікісховища Ebraminio та Steinsplitter. Церемонія нагородження призерів конкурсу відбулася 29 листопада 2014 року в Національному центрі народної культури «Музей Івана Гончара» у Києві.

Уперше слідом за фотоконкурсом відбувся конкурс статей «Вікіпедія любить пам’ятки» з написання статей у Вікіпедію про об’єкти української культурної спадщини. Він тривав із 7 березня до 5 квітня 2015 року, впродовж якого 98 авторів створили 265 статей. Нагородження переможців проходило 25 квітня у Національному заповіднику «Софія Київська» за участі Віце-прем’єр-міністра — міністра культури України В’ячеслава Кириленка, який незадовго до того сам став дописувачем Вікіпедії.

У цьому альбомі зібрані найкращі фото української частини конкурсу за 2012–2014 роки.