Струни/Том 1/Амвросій Метлинський

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Струни. Том 1 під ред. Богдан Лепкий
Амвросій Метлинський
 Завантажити у Завантажити роботу у форматі PDFЗавантажити роботу у форматі ePubЗавантажити роботу у форматі TXTЗавантажити роботу у форматі MOBI
Амврозій Метлинський.

Родився 1814 року в Гадяцькому повіті, в попівській родині. Учився в Харкові. Був професором Харківського та Київського університету. Умер у Ялті 1870 р.

На літературну ниву виступив 1839 р. із збірником поезій: «Думки і пісні та ще дещо Амвросія Могили» (Харків). Дещо друкував у «Молодику» Бецького (1843 р.) та в «Южномъ Русскомъ Сборникѣ» 1878 р. Року 1854 видав у Київі «Народныя южнорусскія пѣсни», дуже гарну й поважну збірку з української етноґрафії. Зладив також чимало перекладів із славянських поетів, а деякі з його творів переклав Челяковські на Чеське. Підписувався: Амврозій Могила, — був дійсно поетом степу і могил, які виходять з під його пера овіяні грізно романтичним духом.

Мистець мови, знаток минувщини народу, його фолькльору й етноґрафії, дивився Метлинський на Україну тужним, мелянхолійним оком. Любив її, рад був оживити колишню козацько-гетьманську славу, рад був постелити перед нею широку дорогу, але котра це саме дорога — не знав. Модне тоді славянофільство збивало його з простого українського шляху. А все-таки він безперечно великий поет, по силі слова, чуття і цього окремого поетичного настрою, котрого ні попозичити ні навчити.

Він родився поетом.


Література: Метлинський А. — Думки і пісні. Видав К. Студинський з передмовою. Львів, 1897. Метлинський А. — Твори. «Руська письменність», т. IV. Львів, 1906.