Струни/Том 2/Олена Пчілка

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Струни. Том 2 під ред. Богдан Лепкий
Олена Пчілка
 Завантажити у Завантажити роботу у форматі PDFЗавантажити роботу у форматі ePubЗавантажити роботу у форматі TXTЗавантажити роботу у форматі MOBI
Олена Пчілка.
Струни. Антольоґія української поезії. Т. 2. Олена Пчілка.png
Олена Пчілка.

Справжнє імя Ольга Косачева, сестра Михайла Драгоманова. Родилася 17.червня 1852. в сім’ї дідича. Вчилася в Київі в „образцовому пансіоні благородних дівиць“. Року 1868. вийшла заміж за П. Косача. Жила в Київі, де редагувала „Рідний край“, „Молоду Україну“ та брала й бере живу участь в літературному й громадянському життю.

Писати стала під впливом свого брата й Михайла Стари цького. Переклала декільки казок Андерсена й записала багато й дуже цінного етнографічного матеріялу. Працювала також разом із иншими над українським словарем. На Волині зібрала і видала народні узори (вишивки, тканини, писанки).

Літературні твори друкувала в „Зорі“, „Дзвінку“, в „Бібліотеці для молсдіжи“ і у всяких альманахах.

Перекладала Гоголя, Пушкіна, Лєрмонтова і Сирокомлю. В оповіданнях малює життя інтелігенції другої половини 60-х і 70-х років, підчеркуючи в них різко думки про націоналізм, як фактор дуже великої ваги в життю народа. На її думку, націоналізм (як і на думку Драгоманова) "не обмежується простонародністю, він повинен обнімати всі елементи народнього життя, розвивати їх і витворювати нові цінности.

Кращі з тих оповідань: „За правдою“, „Товаришки“, „Світло правди і любови“. Року 1881. видала „Сужена не огужена“, жарт в 1 дії, а 1884. написала драму в 4 діях „Світова річ“. Року 1886. видала збірник своїх віршів „Думки мережанки“. Писала також літературні студії про типи в укр. народній словесності, про українські колядки, розвідку про М. Стари цького і Стороженка.

Література: Ол. Грушевський. Сучасне укр. письменство („Літ. Наук. Вістник“, 1908). „Просвѣщеніе“, т. 11. Энциклоп. Словарь Брокгауза и Ефрона, т. 36 „Зоря“, 1888. „Українська Муза“, ст. 450. Єфремов. Історія українського письменства, crop. 386.