Суспільна будова/Просте гуртування і скупчування людей

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
V. Просте гуртування і скупчування людей.

Простими гуртами і скупинами ми назвали такий звязок між людьми, який означається якоюсь однією лінією звязку (однією прикметою). Які-ж ми знаємо однолінійні звязки в сучасному цивілізованому і культурному суспільстві?

Це будуть передовсім такі суспільні явища:

І. Породи:

1. Раса — одріжняються раси за фізично-анагомичними прикметами людей: ріжний колір шкури (біла, жовта, червонаста, чорна), ріжне волосся, будова черепа, розріз очей, форма носа і ин. Звідки взялися раси — наука ще не знає. Люди, що належуть до ріжних рас, почувають до себе (будучи на низчих щаблях розвитку) неприхильність, не мішають крони, часто ворогують. Сучасна Америка є полем бою ріжних рас (білої, чорної, жовтої). У Европі характер расової неприхильиости помічається у відносинах до жидів (»антисемітизм«). На вищих щаблях розвитку расова несимпатія иноді перемагається, чому стає можлива шлюбна мішанина, Такі »під-раси«, як креолі (мішанина іспанців з індійцями у південній Америці), мулати (мішанина білих з муринами) і ріжні метиси виникли від змішування рас.

Доки істнуватимуть раси, доти буде расовий антагонізм (змагання) між людьми.

Раса є гурт закритий і неорганізований.

2. Поголів'я (стать) — при боротьбі чоловіків і жінок виникають скупини організовані, але вони маленькі. Це гурти загалом закриті і неорганізовані.

3. Вікові гурти — люди одного віку мають нахил гуртуватися солідарно Кожний віковий гурт поступово переходить (з бігом часу) в другий аж до старости і смерти. У нас на Україні ще недавно були цікаві парубоцькі і дівоцькі скупини, які в нашій літературі мають неправильну назву »громад«.

Вікові гурти є закриті і неорганізовані.

4. Родина, рід і племено. Ці скупини є солідарні, проміжні і організовані. Родина грає величезну роль в житті: хоч ця скупина дуже мала, але разом з тим дуже поширена. Від типу родини залежить виховання дітей і загальний характер суспільства.

Рід є сполучення кількох родин, а племено — сполучення кількох родів. Родова і племенна організація тепер є лише у примітивних дикунів (азіяцьких, африканських, австралійських і американських автохтонів).

II. Гуртування:

1. Мовне (лінгвістичне): люде, що розмовляють однією мовою, солідаризуються про сутичках з иншими мовними гуртуваннями. В сполученні мовних з територіяльними і державними гуртуваннями витворюється верства (складна скупина), що називається нацією. (Про це далі).

Мовні гурти неорганізовані і проміжні, близчі до закритих. Грають незвичайно важну роль в суспільстві.

Натуральна основа для утворення суспільства.

2. Земляцтва — гурти, що виникають в наслідок ріжних територіяльних умов (при стихійних нещастях, при розподілі господарських вигод, напр. при будові залізниць, шкіл, фабрик, адміністративних осередків і тп. завжде утворюються територіяльні гурти або земляцтва, що змагаються між собою і дуже солідарні в нутрі себе).

Це гурти — значить неорганізовані і проміжні (близькі до відкритих).

3. Маєткові гуртування: бідні, заможні, багатирі — хто не знає цих гуртів? Вони неорганізовані, майже закриті, внутрі солідарні, поміж собою перебувають в постійній боротьбі. їхньою боротьбою наповнене суспільне життя.

4. Ріжноправні гурти, що одріжняються ріжним рівнем прав: від безправних до привілейованих. Як і попередня категорія — перебувають у безупинній боротьбі між собою, солідарні внутрі себе. їхня боротьба наповнює життя. В більшости неорганізовані і майже закриті. Бурхлива зміна цих гуртувань відбувається підчас революцій.

III. Спілки і товариств а: вони є свідомим витвором людей.

1. Релігійні спілки — вони організовані і одкриті. Грають велику роль в житті. Як церкви — належуть до типу примусових колективів, Керуючий шар

відірваний від підлеглого. Як секти — належуть до демократичних скупин.

2. Професійні спілки — організовані, проміжні, близькі до закритих. Внутрі солідарні. Грають дуже важну роль. При сполученні мовної, правової, маєткової, иноді релігійної ознак витворюється каста (сучасні касти в Індії є складні верстви).

3. Партійні товариства — організовані, відкриті скупини.

4. Господарські, наукові, мистецькі і всякі (спортові, добродійні, розважні, пропаґаційні, інформаційні і т.д.) товариства. Організовані і відкриті.

З їх особливо велику ролю в історії суспільства грають господарські, наукові і мистецькі товариства (ліги, брацтва і т.п.).

Породи, гурти, спілки і товариства — це основні форми простих людських об'єднань. Породи — означені природою, гурти — стихійні або випадкові сполучення,спілки і товариства — організовані свідомо з певною метою, во імя певних інтересів. Звязок по одній лінії рідко виявляється, в більшости ж виступають складні сполучення — верстви.