Третя Статутна грамота БНР

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Третя Статутна грамота БНР (1918
Рада БНР, перекладено з білоруської мови користувачами Вікіджерел
 Завантажити у Завантажити роботу у форматі PDFЗавантажити роботу у форматі ePubЗавантажити роботу у форматі TXTЗавантажити роботу у форматі MOBI
Джерело: Трэцяя Ўстаўная грамата
СТАТУТНА ГРАМОТА
РАДИ БІЛОРУСЬКОЇ НАРОДНОЇ РЕСПУБЛІКИ.

Рік тому народи Білорусі разом з народами Росії скинули ярмо російського царизму, який найважче притиснув Білорусь; не питаючи народу, він кинув наш край в полум'я війни, яка начисто зруйнувала міста і села білоруські.

Тепер ми, Рада Білоруської Народної Республіки, скидаємо з рідного краю останнє ярмо державної залежності, яке насильством накинули російські царі на наш вільний і незалежний край.

З цього часу Білоруська Народна Республіка оголошується Незалежною і Вільною Державою. Самі народи Білорусі, в особі свого Установчого Сойму, ухвалять про майбутні державні союзи Білорусі.

На підставі цього втрачають чинність всі старі державні союзи, які дали можливість чужому уряду підписати і за Білорусь трактат в Бересті, що забиває на смерть білоруський народ, ділючи землю його на частини.

На підставі цього уряд Білоруської Народної Республіки має увійти у взаємини із зацікавленими сторонами, пропонуючи їм переглянути ту частину Берестейського трактату, яка стосується Білорусі, і підписати мирну угоду з усіма воюючими державами.

Білоруська Народна Республіка повинна охоплювати всі землі, де живе і має чисельну перевагу білоруський народ, а саме: Могильовщину, білоруські частини Мінщини, Гродненщини (з Гродно, Білостоком та інш.), Віленщини, Вітебщини, Смоленщини, Чернігівщини і суміжні частини сусідніх губерній, заселені білорусами.

Білоруська Народна Республіка підтверджує всі ті права і вольності громадян і народів Білорусі, проголошених Статутною Грамотою від 9 березня 1918 року.

Оголошуючи про незалежність Білоруської Народної Республіки, її Рада покладає свої надії на те, що всі народи, які люблять свободу, допоможуть білоруському народу повною мірою здійснити його політично-державні ідеали.

Рада Білоруської Народної Республіки. 

Дана у Мінську-Білоруському

 25 березня 1918 року.