УЗЕ/Абесінія

Матеріал з Вікіджерел

Абесінія, (також Етіопія, араб. Габеш), цісарство в Африці, прост. 900.000 км.2 і 12 міл. меш. А. могутня височина, зложена з поодиноких гірських гнізд, порозділюваних долинами рік і ярами. Поодинокі хребти доходять до 4.000 м. вис. (Рас Дашан 4620 м.). На заході і сході височини замітний стрімкий спад.

Файл:УЗЕ, Ф.4.png
Абесінське мистецтво: кадильниця, хрест і дзвіночки.

Збудована з пісковиків прикритих лявою, ціла країна належить до сточшца Нілу. Залежно від височини відрізняємо тут три кліматичні смуги: до 1800 м. смуга ночки. гаряча, тут удається бавовна, цукрова тростина, кукурудза; дальше до 2400 м. смуга уміркованого підсоння, заселена найгустіше (тут лежить столиця Адіс-Абеба), де плекають виноград; найвища смуга холодна і там випасають худобу. Заселюють А. різні народи, що знайшли в цій недоступній країні захист, а саме хаміти: аґав і фалеша, а також семіти й мурини. Релігія, населення головно християнсько-коптійська а також магометанська та поганська. Мимо багатств країни господарка слабо розвинена. Вивіз шкіри, кавчуку, кави. Одинока залізниця зі столиці до пристані Джібуті.

Файл:УЗЕ, Ф.4.png
Абесінське мистецтво: прикраса.

Завдяки свойому недоступному гірському положенню А. вдержала донині свою самостійність, але втратила морське побережися, захоплене нині Італією, Францією й Англією. Одначе самостійність А. є лишень позірна, бо А. є і була нераз під чужими впливами. В старинних віках було тут царство Акеум під грецькими й єгипетськими впливами. З Єгипту в VI. в. поширилося сюди христіянство монофізитської св. Марко,відміни. Одначе в VII.

Файл:УЗЕ, Ф.5.png
Абесінське мистецтво: св. Марко.

в. після наступу войовничого магометанізму А. була ним ізольована від культурного світу. Лише в XV. в. були деякі зв’язки з Европою (Портуґалія). Тому не диво, що А. живе нині життям, яким Европа жила ще в середньовіччю. Багато первісного та своєрідного заховалося особливо з церкві,а саме в будові церков, церковному малярстві і в богослужебному знарядді. В суспільно-політ. відносинах в А. стрічаємо середньовічний февдалізм і рабовласництво. Цілковита відсталість А. заховується і далі.

Файл:УЗЕ, Ф.6.png
Абесінська королівська печатка: кругом підпис у мовах абесінській (вгорі) й арабський (вдолі): Іван король королів Абесінії.

За впливи над нею боряться від XIX. в. Британія, Франція й Італія. Ці три держави поділили між себе торговлю і комунікацію А.