Україна в міжнародних відносинах/1/Афганська війна 1979–1989
◀ Армія польська в СРСР | Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. Випуск 1 під ред. Миколи Варварцева Афганська війна 1979–1989 (А. Ю. Мартинов) |
Базавлуцька Січ ▶ |
|
Афганська війна 1979-1989 – війна, яку вів Радянський Союз проти моджахедів на боці прорадянського уряду в Кабулі. Політична криза в Афганістані, зумовлена боротьбою за владу між місцевими традиціоналістами і модернізаторами й поглиблена присутністю стотисячного контингенту радянського війська під приводом подання інтернаціональної допомоги, переросла у зіткнення геополітичних інтересів між СРСР і США в центрально-азійському регіоні. Військова та інша підтримка, подана моджахедам протягом 1980-88 Сполученими Штатами та іншими державами становила 8,5 млрд.дол. За цей же період у бойових діях у Афганістані взяли участь загалом понад півмільйона радянських солдат і офіцерів, з них понад 14 тис. загинули. Водночас жертвами А.в. стали сотні тисяч афганців включно з мирним населенням. Війна обернулася тяжкими наслідками й для України: 3260 загиблих, 80 опинилися в полоні і пропали безвісти, десятки тисяч стали інвалідами. Багатьох учасників А.в. відзначено державними нагородами; 71, в тому числі 11 українцям, присвоєно звання Героя Радянського Союзу. 14 квітня 1988 СРСР, США, Пакистан і Афганістан підписали в Женеві угоди про поетапне мирне вирішення афганської проблеми, згідно з якими радянські війська покинули країну, але це не припинило в ній громадянської війни. Від 1996 фундаменталістський ісламський рух Талібан встановив контроль над більшою частиною Афганістану. Після теракту, вчиненому радикальними ісламістами 11 вересня 2001 у Нью-Йорку, США ініціювали створення міжнародної антитерористичної коаліції, дії якої поклали початок нової війни в Афганістані.
В Україні проживає 150 тис. учасників бойових дій в Афганістані, які об’єднані у Спілку ветеранів А.в.
Літ.: Ляховский А.А., Забродин В.М. Тайны афганской войны. – М., 1991; Афганистан: проблемы войны и мира. – М., 1996.
А.Ю.Мартинов.
Ця робота поширюється на умовах ліцензії Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 Unported (Із зазначенням авторства — поширення на тих самих умовах 4.0 неадаптована), яка дозволяє вільне використання, поширення й створення похідних робіт за умови дотримання і зазначення ліцензії та автора оригінальної роботи.