Україна в міжнародних відносинах/1/Бучацький мирний договір 1672

Матеріал з Вікіджерел

Бучацький мирний договір 1672 –договір, підписаний 28(18) жовтня 1672 між Османською імперією і Річчю Посполитою у м.Бучач після зайняття турецькими військами Поділля. У ході переговорів на боці турецької сторони намагалися взяти участь представники гетьмана П.Дорошенка. Стосовно українських земель Брацлавщини та Правобережної Київщини (де існував козацький устрій), польська сторона вперше на міжнародно-правовому рівні вжила термін “Українська держава”. Територія Західного Поділля переходила до Туреччини у складі Кам'янецького ейялету (1672–99). Під владою Дорошенка перебували Правобережна Київщина та Східне Поділля (Брацлавщина). Решта українських земель залишалася за Польщею. Представники України під час польсько-турецької комісії вимагали включити до Б.м.д. пункт щодо встановлення західного кордону Війська Запорозького, який мав проходити по річках Горинь (притока Прип'яті, басейн Дніпра) і Лабунь. За Б.м.д., усі попередні договори між двома країнами залишалися в силі. Польща мала сплатити 80 тис. талерів контрибуції, а також щорічно давати турецькому султану 22 тис. злотих данини. Внаслідок поразки Речі Посполитої у війні з Османською імперією і укладення Б.м.д. ставало неможливим возз'єднання Правобережної України і Західної України, що перекреслювало політичні плани П.Дорошенка домогтися створення незалежної соборної держави. У квітні 1673 польський сейм відмовився ратифікувати Б.м.д.

Літ.: Дорошенко Д. Петро Дорошенко. Огляд життя і діяльності. – Нью-Йорк, 1985; Topolski J. Polska w czasach nowoźytnych (1501– 1795). – Poznań, 1994; Смолій В., Степанков В. Українська національна революція XVII ст. (1648-1676 рр.). – К., 1999.

Т.В.Чухліб.

Ця робота поширюється на умовах ліцензії Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 Unported (Із зазначенням авторства — поширення на тих самих умовах 4.0 неадаптована), яка дозволяє вільне використання, поширення й створення похідних робіт за умови дотримання і зазначення ліцензії та автора оригінальної роботи.