Україна в міжнародних відносинах/2/Декларація про принципи … Українською РСР і Угорською … по забезпеченню … національних меншостей 1991

Матеріал з Вікіджерел
Україна в міжнародних відносинах.
Енциклопедичний словник-довідник.
Випуск 2

під ред. Миколи Варварцева

Декларація про принципи співробітництва між Українською РСР і Угорською республікою по забезпеченню прав національних меншостей 1991 (І. М. Мельникова)
Київ: Інститут історії України НАН України, 2010

ДЕКЛАРАЦІЯ ПРО ПРИНЦИПИ СПІВРОБІТНИЦТВА МІЖ УКРАЇНСЬКОЮ РСР І УГОРСЬКОЮ РЕСПУБЛІКОЮ ПО ЗАБЕЗПЕЧЕННЮ ПРАВ НАЦІОНАЛЬНИХ МЕНШОСТЕЙ 1991. Підписана 31 травня в Будапешті. УРСР й Угорська Республіка, підтверджуючи свої зобов'язання стосовно виконання положень Статуту ООН, документів ООН і Наради з безпеки та співробітництва в Європі 1975 з прав людини, підкреслювали, що їх спільна мета — створення такого демократичного ладу, який забезпечить усім громадянам повну реалізацію прав і свобод людини, вільний вияв усіх їхніх законних інтересів і сподівань, політичний плюралізм, соціальну терпимість, рівність перед законом і правову захищеність. Виходячи з того, що на території обох держав здавна проживає значна кількість національних меншин, які роблять корисний внесок у справу підвищення добробуту, культурного розвитку країн проживання, і визначаючи, що повага та сприяння здійсненню прав національних меншин є істотним фактором розвитку дружніх відносин між двома країнами, Україна й Угорщина заявили про намір розвивати конструктивну й ефективну співпрацю щодо забезпечення цих прав. Вони зобов'язалися створити необхідні умови для вільного визнання громадянами своєї належності до національних меншин і надання гарантії, що їхнє рішення не викличе ніяких негативних для них наслідків. Сторони взяли зобов'язання не вживати адміністративних заходів, спрямованих на зумисну зміну співвідношення пропорцій національного складу населення. Декларація проголошувала зобов'язання забезпечити представникам національних меншин можливість рівноправної й ефективної участі у державних справах. Визначено також конкретні зобов'язання України й Угорщини щодо забезпечення прав людини стосовно представників некорінної національності в збереженні та розвитку їхньої етнічної, культурної, мовної й релігійної самобутності, надання їм права на створення організацій, на захист від будь-якої діяльності, що веде до насильства або сприяє розпалюванню ворожнечі за ознакою належності до національних меншостей тощо.

Стверджувався обов'язок осіб, які належать до національних меншин, дотримуватися законів країни свого проживання. Передбачалося створення механізму контролю за виконанням положень декларації як на національному, так і на міжнародному рівні. УРСР та Угорська Республіка підтвердили свій намір всіляко сприяти процесові міжнародно-правової кодифікації прав національних меншин.

Укладена за стандартом міжнародного права декларація стала прикладом для інших країн у домовленостях з питань міжнаціональних взаємин.

Літ.: Декларація про принципи співробітництва між Українською Радянською Соціалістичною Республікою та Угорською Республікою по забезпеченню прав національних меншостей // Політика і час, 1992, № 11– 12; Денисов В. За стандартами міжнародного права // Там само.

І. М. Мельникова.

Ця робота поширюється на умовах ліцензії Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 Unported (Із зазначенням авторства — поширення на тих самих умовах 4.0 неадаптована), яка дозволяє вільне використання, поширення й створення похідних робіт за умови дотримання і зазначення ліцензії та автора оригінальної роботи.