Україна в міжнародних відносинах/2/Жванецька облога 1653
◀ Ємен | Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. Випуск 2 під ред. Миколи Варварцева Жванецька облога 1653 |
Жовнинська битва 1662 ▶ |
|
ЖВАНЕЦЬКА ОБЛОГА 1653 — облога українським військом під керівництвом Б. Хмельницького разом із військом кримського хана Іслам-Гірея III табору польської армії під містечком Жванець (нині Кам'янецьПодільського району Хмельницької обл.). Тривала понад два місяці — від жовтня до грудня.
Наприкінці вересня 1653 польський король Ян II Казимир Ваза, який прибув на Поділля із 40-тисячним військом, збудував під Жванцем оборонний табір, укріпивши його валами й ровами. 21 (11) жовтня козаки, кількість яких майже дорівнювала польській армії, разом із кримськотатарським військом щільно оточили сили противника. Польські роз'їзди, що мали забезпечити продовольством й фуражем постачання королівської армії, були розгромлені й становище обложених стало критичним. До початку грудня від голоду і хвороб померло щонайменше 10 тис. жовнірів, а з 20 тис. німецьких рейтарів живими залишилися ледве 5 тис. Б. Хмельницький був упевнений, що за тих обставин, в яких опинилися оточені, король буде змушений капітулювати. Тому, зважаючи також на ненадійність кримського хана як союзника, він відмовився від генеральної битви. Тим часом польському королеві вдалося замиритися з ханом. Іслам-Гірей III без участі Б. Хмельницького уклав з Яном II Казимиром Ваза сепаратне перемир'я і 16 (06) грудня припинив воєнні дії. Хан і король домовилися скасувати Білоцерківський договір 1651 і відновити чинність Зборівського договору Криму з Польщею 1649. Окрім великої грошової винагороди, Іслам-Гірей III дістав від поляків згоду на те, що він братиме в ясир українців. Б. Хмельницький змушений був зняти облогу, офіційно заявивши при цьому, що Жванецький договір польського короля та кримського хана його ні до чого не зобов'язує. Відтоді дипломатичні відносини із Польщею залишалися розірваними до 1655.
Літ.: Kaczmarcyk J. Bohdan Chmielnicki. — Wrocław — Warszawa — Kraków — Gdańsk — Łódź, 1988; Крип'якевич І. П. Богдан Хмельницький. — Львів, 1990; Голобуцький В. Запорозьке козацтво. — К., 1994; Смолій В., Степанков В. Українська національна революція XVII ст. (1648–1676 рр.). — К., 2009.
Я. І. Дзира.
Ця робота поширюється на умовах ліцензії Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 Unported (Із зазначенням авторства — поширення на тих самих умовах 4.0 неадаптована), яка дозволяє вільне використання, поширення й створення похідних робіт за умови дотримання і зазначення ліцензії та автора оригінальної роботи.