Україна в міжнародних відносинах/3/«Молода Італія»
◀ «Молода Європа» | Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. Випуск 3 під ред. Миколи Варварцева «Молода Італія» |
«Молода Польща» ▶ |
|
«МОЛОДА ІТАЛІЯ» («Giovine Italia») — італійська революційнодемократична організація, заснована 1831 Дж. Мадзіні в м. Марсель (Франція). 1834 її центр перемістився у Швейцарію, 1836 — у Велику Британію. Діяльність «М.І.» ознаменувала новий етап боротьби за національну незалежність та об'єднання Італії — «з народом і для народу».
У своїх основних рисах «М.І.» набула характеру політичної партії — першої в країні — з власною програмою, статутом, розгалуженою мережею низових осередків на Апеннінському півострові й поза його межами. 1833 вже у самій Італії мала близько 60 тис. членів. За задумом Дж. Мадзіні, вона мала дати поштовх загальноіталійській і європейській революціям проти монархічних режимів. Її статут ставив за мету об'єднання і відродження країни як незалежної національної держави, встановлення республіки та оновлення на чолі з Італією людства на засадах духовного братерства. Від початку 1830-х років члени «М.І.» вели республіканську пропаганду в Одесі та інших портах українського Причорномор'я та Приазов'я, спираючись на підтримку тамтешньої італійської діаспори та моряків, зайнятих у міжнародному торговельному судноплавстві. Серед активістів «М.І.» у цьому регіоні були діячі національно-визвольного руху Дж. Б. Кунео і Дж. Гарібальді. 1834–36 «М.І.» репрезентувала на Півдні України міжнародне об'єднання революційно-демократичних товариств — «Молоду Європу».
Впродовж 1830–40-х років тут знаходили нелегальний притулок деякі діячі «М.І.» — учасники визвольних повстань в Італії. На початку 1848 була реорганізована в Італійську національну асоціацію. У 1-й пол. 19 ст. за прикладом «М.І.» «молоді» організації революціонерів-демократів постали в Німеччині, Польщі, Іспанії, Ірландії та інших країнах. В Україні вплив ідеології і політики «М.І.» позначився на формуванні програмних засад першого осередку українського національно-демократичного руху — Кирило-Мефодіївського товариства.Літ.: Mastellone S. Mazzini e la «Giovine Italia» (1831–1834). — Pisa, 1960, vol. 1–2; Tramarollo G. Nazionalitá e unitá еuropea nel programma mazziniano. — Napoli, 1979; Della Peruta F. Mazzini e i rivoluzionari italiani. — Milano, 1974; Варварцев Н.Н. Украина в российско-итальянских общественных и культурных связях (первая половина ХІХ в.). — К., 1986; Його ж. Джузеппе Мадзіні, мадзінізм і Україна. — К., 2005.
М.М. Варварцев.
Ця робота поширюється на умовах ліцензії Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 Unported (Із зазначенням авторства — поширення на тих самих умовах 4.0 неадаптована), яка дозволяє вільне використання, поширення й створення похідних робіт за умови дотримання і зазначення ліцензії та автора оригінальної роботи.