Україна в міжнародних відносинах/3/Кабо-Верде

Матеріал з Вікіджерел
Україна в міжнародних відносинах.
Енциклопедичний словник-довідник.
Випуск 3

під ред. Миколи Варварцева

Кабо-Верде
Київ: Інститут історії України НАН України, 2012

КАБО-ВЕРДЕ (Cabo Verde) — держава, розташована на 15 островах в Атлантичному океані біля узбережжя Західної Африки. Загальна територія 4033 км2. Населення 506 000 осіб (2011); основний склад: мулати і африканці (бл. 97%), решта — вихідці з Європи. Столиця — м. Прая. Державна мова — португальська.

К.В. — парламентсько-президентська республіка. Главу держави — президента — обирає парламент (Національна Асамблея) з числа своїх депутатів. Виконавча влада належить президентові та урядові на чолі з прем'єр-міністром.

Територія сучасного К.В. була відкрита й обстежена 1445 мореплавцями з Португалії і від 1495 стала її колонією. Її економіка трималася на рибних промислах і експорті продуктів тропічної рослинності. 1951 острови оголошені «заморською провінцією» Португалії, 1972 набули статус автономії.

5 липня 1975 країна була проголошена незалежною державою Острови Зеленого Мису. Від 1986 її назва — Республіка К.В.

К.В. є членом ООН (з 1975), Африканського союзу, низки інших міжнародних та регіональних організацій. 25 березня 1992 між К.В. і Україною встановлено дипломатичні відносини. Одним з перших факторів взаємопізнання і взаємозв'язків між народами обох країн стала молода література К.В. В її популяризації серез українських читачів взяли участь перекладачі Ю. Покальчук, М. Жердинівська, В. Шовкун. 1974 у Києві вперше українською мовою опубліковано твори поетів К.-В. — О. Алкантари, Ж. Барбози, А. Нуньїша та ін. 1977 окремим виданням в українському перекладі вийшов роман М. Лопіша «Обпалені східним вітром» — одне з найкращих надбань красного письменства К.В.

Літ.: Nowel Ch. E. A history of Portugal. — New York, 1952; Мулюков Ф.М. Португальские колонии в Африке. — М., 1961; Португаломовна поезія Африки // Всесвіт, 1974, № 11; Ряузова О. Мануел Лопіш і його роман «Обпалені східним вітром» // Всесвіт, 1977, № 10.

М.М. Варварцев.

Ця робота поширюється на умовах ліцензії Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 Unported (Із зазначенням авторства — поширення на тих самих умовах 4.0 неадаптована), яка дозволяє вільне використання, поширення й створення похідних робіт за умови дотримання і зазначення ліцензії та автора оригінальної роботи.