Україна в міжнародних відносинах/3/Катар

Матеріал з Вікіджерел
Україна в міжнародних відносинах.
Енциклопедичний словник-довідник.
Випуск 3

під ред. Миколи Варварцева

Катар
Київ: Інститут історії України НАН України, 2012

КАТАР — держава, розташована в південно-західній Азії у східній частині Аравійського півострова. Площа — 11,586 км². Населення — 1,4 млн. осіб (2011) (більшість — мусульмани сунніти). Офіційна мова — арабська. Столиця — м. Доха. За формою правління К. — абсолютна монархія.

У 7 ст. населення сучасного К. було ісламізовано. У 13–14 ст. країна перебувала під владою емірів сусіднього Бахрейну, у 16 ст. стала колонією Португалії, але вже наприкінці століття перетворився на складову частину Османської імперії. Від 1916 К. — британський протекторат. У вересні 1971 проголошено незалежність країни. Основу розвитку його економіки відтоді становить видобуток нафти та газу. З 1972 К. є членом Організації країн експортерів нафти. 1990 він засудив іракську агресію проти Кувейту та дозволив створити на своїй території американські військові бази. 1991 приєднався до Ради співробітництва країн Перської затоки. 2001 у Досі відкрився офіс загальноарабського супутникового телеканалу «Аль-Джезіра». Упродовж 2011 катарські власті активно підтримували опозиційні рухи у низці арабських країн. Тоді ж були відновлені дипломатичні відносини з Іраном, розірвані після «ісламської революції» 1979 в Ірані.

К. визнав незалежність України 24 січня 1992, але українсько-катарські дипломатичні відносини були встановлені лише у квітні 1993. Тоді ж К. з першим офіційним візитом відвідав прем'єр-міністр України Л. Кучма. Було підписано угоду про взаємний захист інвестицій. Україна стала важливим експортером зерна до К. Починаючи з 1994 на виставках військової техніки, що відбуваються у К. регулярно, присутні українські виробники. У жовтні 2003 Український союз промисловців і підприємців провів у К. виставку товарів українських підприємств. Пріоритетними напрямками співпраці між обома країнами є взаємодія в сфері видобутку нафти й газу, торгівля українською військовою технікою. У грудні 2011 Україна відкрила своє посольство у К.

Літ.: Князев А.Г. Бахрейн и Катар. — М., 1984; Коппель О.А. Проблема безпеки Перської затоки в 70–80-ті роки. — К., 1999; Государства Персидского залива. — М., 2010.

О.М. Горенко, А.Ю. Мартинов.

Ця робота поширюється на умовах ліцензії Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 Unported (Із зазначенням авторства — поширення на тих самих умовах 4.0 неадаптована), яка дозволяє вільне використання, поширення й створення похідних робіт за умови дотримання і зазначення ліцензії та автора оригінальної роботи.