Україна в міжнародних відносинах/3/Монастирищенська оборона 1653

Матеріал з Вікіджерел
Україна в міжнародних відносинах.
Енциклопедичний словник-довідник.
Випуск 3

під ред. Миколи Варварцева

Монастирищенська оборона 1653
Київ: Інститут історії України НАН України, 2012

МОНАСТИРИЩЕНСЬКА ОБОРОНА 1653 — одна з бойових операцій Визвольної війни українського народу проти Речі Посполитої сер. 17 ст.

Відбулася у березні 1653 поблизу Монастирища (нині місто Черкаської обл.).

На початку весни польське військо Стефана Чернецького вторглося в українські землі і почало просуватися у напрямі Побужжя, спустошуючи навколишні населені пункти. На Брацлавщині і в м. Погребище було знищено майже усе населення. В цей час гетьман Б. Хмельницький відрядив назустріч 4-тисячне козацьке військо під командуванням І. Богуна, яке отаборилося в Монастирищі. Дізнавшись про це, С. Чернецький підійшов до містечка й здійснив декілька невдалих спроб узяти його штурмом, втративши при цьому майже третю частину свого війська. Наступного дня полякам вдалося спалити одне із основних бойових укріплень — Монастирищенський замок. Стосовно подальших подій навколо Монастирища побутує кілька версій. Одна з них розповідає про наказ І. Богуна, за яким частина козаків перевдяглася в татарській одяг і вступила у бій. Водночас сам полковник разом з відбірною кіннотою обійшов польське військо і завдав удару з тилу. У поляків склалося враження, що на підмогу І. Богуну підійшов Б. Хмельницький з кримськотатарським військом. Під час хаотичного відступу переважну більшість жовнірів було знищено, а самого С. Чернецького — тяжко поранено. Літ.: Літопис Самовидця. — К., 1971; Величко С.В. Літопис. — К., 1991, т. 1.

В.В. Піскіжова.

Ця робота поширюється на умовах ліцензії Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 Unported (Із зазначенням авторства — поширення на тих самих умовах 4.0 неадаптована), яка дозволяє вільне використання, поширення й створення похідних робіт за умови дотримання і зазначення ліцензії та автора оригінальної роботи.