Україна в міжнародних відносинах/3/Організація за демократію і економічний розвиток

Матеріал з Вікіджерел
Україна в міжнародних відносинах.
Енциклопедичний словник-довідник.
Випуск 3

під ред. Миколи Варварцева

Організація за демократію і економічний розвиток
Київ: Інститут історії України НАН України, 2012

ОРГАНІЗАЦІЯ ЗА ДЕМОКРАТІЮ І ЕКОНОМІЧНИЙ РОЗВИТОК (ГУАМ) — регіональне міждержавне об'єднання Грузії, України, Азербайджану, Молдови, яке було створено в 1997 у м. Вашингтоні (США).

Приводом для цього стало неприйняття цими державами ситуації, яка склалася в Співдружності незалежних держав. Країни ГУАМ не прийняли пропозицію Росії реформувати СНД та перетворити його на «близьке зарубіжжя» Росії. Важливим мотивом для створення ГУАМ було бажання організувати в обхід території Росії транзит енергетичних ресурсів країн Каспію та Центральної Азії. У квітні 1999 на вашингтонському саміті з нагоди 50-річчя створення НАТО до ГУАМ приєднався Узбекистан, однак у травні 2005 залишив об'єднання. 26 травня 2006 президенти України, Азербайджану, Грузії та Молдови прийняли Київську декларацію про створення «Організації за демократію і економічний розвиток». Головною метою нової регіональної організації було визначено: сприяння співпраці у чорноморсько-каспійському регіоні, координація зовнішньої політики країн-членів щодо врегулювання територіальних конфліктів у Нагірному Карабаху, Абхазії та Південній Осетії, Придністров'ї. З цією метою передбачалося створення спільного миротворчого підрозділу. Також було визначено стратегічне завдання — створення зони вільної торгівлі між країнами «Організації за демократію і економічний розвиток». Штаб-квартира організації була розміщена в Києві.

Першою серйозною кризою в діяльності ГУАМ стала російсько-грузинська війна серпня 2008. Україна засудила воєнний спосіб вирішення південно-осетинської та абхазької проблем. Після 2010 в діяльності «Організації за демократію і економічний розвиток» загострилася криза, обумовлена відсутністю конкретних результатів її діяльності. Передумовою для активізації роботи ГУАМ є посилення координації дій між нею та «Організацією чорноморського економічного співробітництва», розвиток торговельноекономічного та енергетичного співробітництва.

Літ.: Київська декларація про створення «Організації за демократії і економічний розвиток». — К., 2006; Чорноморсько-Каспійський регіон у сучасних міжнародних відносинах: геополітичний, військово-політичний та економічний вимір. Матеріали міжнародної наукової конференції. — К., 2006.

А.Ю. Мартинов.

Ця робота поширюється на умовах ліцензії Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 Unported (Із зазначенням авторства — поширення на тих самих умовах 4.0 неадаптована), яка дозволяє вільне використання, поширення й створення похідних робіт за умови дотримання і зазначення ліцензії та автора оригінальної роботи.