Україна в міжнародних відносинах/3/Організація чорноморського економічного співробітництва
◀ Організація Об'єднаних Націй | Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. Випуск 3 під ред. Миколи Варварцева Організація чорноморського економічного співробітництва |
Остарбайтери ▶ |
|
ОРГАНІЗАЦІЯ ЧОРНОМОРСЬКОГО ЕКОНОМІЧНОГО СПІВРОБІТНИЦТВА (Black Sea Economic Cooperation) — міжурядова регіональна організація. Започатковано 25 червня 1992 Албанією, Вірменією, Азербайджаном, Болгарією, Грузією, Грецією, Молдовою, Румунією, Росією, Туреччиною та Україною на Стамбульському саміті, де було підписано Декларацію Чорноморського економічного співробітництва та Босфорську заяву. Обидва документи склали правову основу організації і визначили її цілі. 25 жовтня 1996 у Москві укладено Декларацію голів держав та урядів країн-організаторів Чорноморського економічного співробітництва, в якій викладено загальну стратегію розвитку об'єднання у контексті інтеграційних процесів в Європі. На зустрічі голів урядів причорноморських держав в Ялті 5 червня 1998 затверджено статут ОЧЕС, який набув чинності 1 травня 1999 після його ратифікації 9 державами-учасницями, зокрема Україною.
Інституціями об'єднання є: Засідання Ради міністрів закордонних справ країн-учасниць (керівний орган організації), Постійний міжнародний секретаріат (виконавчий орган), Парламентська асамблея (ПАЧЕС), Чорноморський банк торгівлі та розвитку, робочі групи, Ділова рада та Міжнародний центр чорноморських досліджень. Бюджет ЧЕС складається з внесків держав-членів. Штаб-квартира знаходиться у Стамбулі (Туреччина). Україну в ОЧЕС представляє посол України у Туреччині. Організація сприяє розвитку відносин з третіми сторонами. Статус спостерігача мають Австрія, Німеччина, Єгипет, Ізраїль, Італія, Польща, Словаччина, Туніс, Франція.
Відповідно до cтатуту країни-члени співпрацюють за такими напрямами: торгівля та економічний розвиток, фінанси та банківська діяльність, зв'язок, енергетика, транспорт, сільське господарство, охорона здоров'я i фармацевтика, охорона навколишнього середовища, туризм, наука і технології, співробітництво у сфері культури, обмін статистичними даними та економічною інформацією, співробітництво між митними органами, гуманітарні контакти, боротьба з організованою злочинністю тощо.
У рамках ОЧЕС підписана низка документів, серед яких: угода про співробітництво у боротьбі зі злочинністю, зокрема організованою; меморандуми про взаєморозуміння у сприянні вантажним автоперевезенням у регіоні, з розвитку морських магістралей регіону, про скоординований розвиток Чорноморського транспортного кільця швидкісних автомагістралей, про взаєморозуміння у співробітництві між дипломатичними академіями та інститутами при міністерствах закордонних справ країн-членів, угода між урядами держав-учасниць про співробітництво у наданні надзвичайної допомоги і ліквідації надзвичайних ситуацій. Згідно з рішенням Ради міністрів закордонних справ країн-членів, прийнятим 18 квітня 2003 в м. Єревані (Вірменія), Україна стала країною-координатором робочої групи з питань співробітництва у галузі надзвичайних ситуацій на 2003– 2005 роки. Підписані також угоди про спрощення візових процедур для підприємців та водіїв вантажного автотранспорту країн-членів ОЧЕС.
Організація розвиває ідею єдиного європейського економічного простору шляхом співробітництва з іншими відповідними організаціями та форумами: Центральноєвропейська ініціатива, Європейський банк реконструкцій і розвитку, Європейський інвестиційний банк, Рада балтійських держав тощо.Від жовтня 1999 ОЧЕС має статус спостерігача в Генеральній Асамблеї ООН, 30 квітня 1999 ухвалила «Платформу співробітництва між ОЧЕС і ЄС».
Літ.: Илькер Я.А. Характер и перспективы развития Причерноморской интеграции // Актуальні проблеми міжнародних відносин. — К., 1999, вип. 16; Кононенко А. Экономические приоритеты ЧЭС // Зовнішня торгівля, 1999, № 1–2; Циганкова Т.М., Гордєєва Т.Ф. Міжнародні організації. — К., 2001; Анцупова Т.О. Інтеграційні процеси у Причорноморському регіоні — крок до об'єднання Європи // Держава і право. Юр. і політ. науки. — К., 2001, вип. 10; Ліпкан І.А. Організація Чорноморського економічного співробітництва як особливий суб'єкт міжнародного права: Автореф. дис… канд. юрид. наук: 12.00.11. — К., 2008; Співробітництво в рамках ОЧЕС // Урядовий портал, 2011, 31 трав. // http://www.kmu.gov.ua/control/uk/publish/article?showHidden=1&art_id=243131538&cat_id=223259557&ctime=1256650282415.
І.С. Стрикун.
Ця робота поширюється на умовах ліцензії Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 Unported (Із зазначенням авторства — поширення на тих самих умовах 4.0 неадаптована), яка дозволяє вільне використання, поширення й створення похідних робіт за умови дотримання і зазначення ліцензії та автора оригінальної роботи.