Перейти до вмісту

Україна в міжнародних відносинах/4/«Україна-Світ»

Матеріал з Вікіджерел
Україна в міжнародних відносинах.
Енциклопедичний словник-довідник.
Випуск 4

під ред. Миколи Варварцева

«Україна-Світ»
Київ: Інститут історії України НАН України, 2013

«УКРАЇНА-СВІТ» (ТОВАРИСТВО ЗВ'ЯЗКІВ З УКРАЇНЦЯМИ ЗА МЕЖАМИ УКРАЇНИ) — всеукраїнська громадська самоврядна неприбуткова організація, основна мета діяльності якої полягає в розвитку співпраці з українцями за кордоном та зміцненні зв'язків діаспори з Українською державою. Організація є правонаступницею Товариства культурних зв'язків з українцями за кордоном, створеного в жовтні 1960.

Очолює Товариство «Україна-Світ» відомий культурний і громадськополітичний діяч — Іван Драч.

У складі товариства діють регіональні (обласні) відділення та Федерація товариств зв'язків із зарубіжними країнами. Її структурними складовими є відділи: культурологічно-освітній (його діяльність полягає у співпраці з українськими громадами за кордоном в культурно-мистецькій та освітній сферах); інформаційно-аналітичний (основна сфера його роботи охоплює пошук, збирання, систематизацію і поширення інформації про закордонне українство та сприяння інформаційному забезпеченню українських закордонних осередків); відділ координації Федерації товариств зв'язків з країнами зарубіжжя. Секретаріат «У.-С.» знаходиться в Києві. Товариство співпрацює з Верховною Радою України, частково фінансується з державних джерел, але всі регіональні відділення працюють на громадських засадах.

«У.-С.» є співзасновником газети «Український форум» та засновником журналу «Український світ», на сторінках яких порушуються питання життя в Україні та українців за кордоном. Товариство є також співзасновником Української світової інформаційної мережі (УСІМ), діяльність якої спрямована на поширення інформації про українців за кордоном через ЗМІ та інтернет ресурси. Так, з утворенням у 2006 на установчому з'їзді представників 48-ми українських громадських організацій з України та 23 країн світу Міжнародної громадської організації українців (МГОУ) «Четверта Хвиля» УСІМ стала провідним галузевим структурним підрозділом цієї організації. Вона забезпечує інформаційні потреби МГОУ «Четверта Хвиля» та українських громад у близько 100 країнах. Саме в УСІМ було створено власний сайт товариства «Україна-Світ».

«У.-С.» — ініціатор розробки та реалізації державної програми «Українська діаспора на період до 2000 року», закону України «Про правовий статус закордонних українців» (2004), національної програми «Закордонне українство на період до 2005 року» та державної програми співпраці з закордонними українцями на період до 2010 року. Починаючи з 1990-х років, «У.-С.» зініціювало та систематично проводить низку культурних заходів: всесвітні форуми українців (спільно з Українською всесвітньою координаційною радою); постійно діючий міжнародний конкурс для дітей та юнацтва «Моя Україна»; фестиваль мистецтв «Український спів у світі»; виступи за кордоном вітчизняних мистецьких колективів та виступи в Україні мистецьких колективів закордонного українства; міжнародний проект — естафета культур європейських народів «Серце Європи»; міжнародний пленер українських художників та фотохудожників із закордону (спільно із громадською організацією «Українська взаємодопомога» та МГОУ «Четверта Хвиля»). Також здійснюються щорічні семінари для вчителів українського зарубіжжя в Києві та виїзні семінари в українських освітніх закладах за кордоном, зокрема, в сільських школах Придністров'я; конференції керівників українських масмедіа. «У.-С.» є організатором міжнародної науково-практичної конференції «Геополітичне значення етнополітичних процесів в Україні й українському зарубіжжі» та І міжнародної науково-практичної конференції «Освіта в українському зарубіжжі».

За сприяння товариства відкрито дві українські недільні школи в Греції, по одній в Італії та Німеччині. «У.-С.» допомагає у роботі українських шкіл у Португалії й Іспанії, проводить роботу по забезпеченню українських закордонних громад та освітніх закладів підручниками, навчальними посібниками, методичною літературою. Підготовлено й видано інформаційні каталоги «Зарубіжне українство»; навчальний посібник з української літератури для шкіл Кубані та Півдня Росії «Козак Мамай», навчальний посібник з української літератури Північної Слобожанщини «Слобожанська хвиля», двотомне видання «Пантелеймон Куліш. Іван Пулюй — подвижники нації» та ін.

Товариство відзначило своє 50-річчя міжнародною конференцією — «Співпраця державних інституцій та громадських організацій для забезпечення роботи українських громад за межами України: «Спільна дія та взаємодопомога», яка проходила в Києві 20–21 грудня 2010.

Літ.: Зарубіжне українство. Інформаційний каталог. — К., 1997; Як вижити Товариству «Україна-Світ»? // Український форум. — 21–28 березня 2000; Міжнародна конференція «Співпраця державних інституцій та громадських організацій для забезпечення роботи українських громад за межами України: «Спільна дія та взаємодопомога» 20–21 грудня 2010 // http://usim4.eukrainians.net/ua/archive/2010/novyny177b.htm

О.А. Гуменюк.

Ця робота поширюється на умовах ліцензії Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 Unported (Із зазначенням авторства — поширення на тих самих умовах 4.0 неадаптована), яка дозволяє вільне використання, поширення й створення похідних робіт за умови дотримання і зазначення ліцензії та автора оригінальної роботи.