Україна в міжнародних відносинах/4/«Український історичний журнал»

Матеріал з Вікіджерел
Україна в міжнародних відносинах.
Енциклопедичний словник-довідник.
Випуск 4

під ред. Миколи Варварцева

«Український історичний журнал»
Київ: Інститут історії України НАН України, 2013

«УКРАЇНСЬКИЙ ІСТОРИЧНИЙ ЖУРНАЛ» — фахове видання з історії, періодичний друкований орган Інституту історії України та Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І.Ф. Кураса НАН України. Виходить у Києві від 1957. Першим редактором журналу став Ф.П. Шевченко. Від 1995 редакційну колегію очолює академік НАН України В.А. Смолій. На шпальтах журналу знаходять висвітлення найважливіші аспекти української історії з найдавніших часів до наших днів.

Серед них питання українського державотворчого процесу раннього нового часу, української середньовічної державності, виникнення і діяльності Запорозької Січі. Вміщуються студії з історії боротьби українського народу проти турецько-татарської агресії, становища українських земель за литовсько-польської доби.

Розглядаються питання утворення модерної української нації, Української революції 1917–1921, формування і утвердження тоталітарного режиму в Україні, історії Другої світової війни, історії радянської України. У числі публікацій теоретичного та методологічного характеру — огляди доробку зарубіжної історіографії. Започатковано публікацію першоджерел. Друкуються матеріали «круглих столів», наукових та науковопрактичних конференцій із проблем історичної науки.

На сторінках «У.і.ж.» розробляється тематика, пов'язана з історією зарубіжних країн і міжнародних відносин. У перших номерах журналу переважне місце відводилося історії міжнародного революційного й комуністичного руху, проблемам будівництва соціалізму в країнах народної демократії, історії міжслов'янських зв'язків, антифашистського руху Опору в зарубіжних країнах, зовнішній політиці західних держав, насамперед США.

У наступні роки з'явилися публікації з повоєнної історії Польщі, Чехословаччини, Болгарії, Німецької Демократичної Республіки, Румунії, Угорщини, Югославії, висвітлювалися історичні зв'язки і співпраця України з країнами Центральної та Південно-Східної Європи, питання середньовічної та нової історії окремих європейських держав, країн Азії, Африки, Латинської Америки, Арабського Сходу. Значна увага приділяється сучасним міжнародним відносинам, участі в них України, становленню зовнішньої політики незалежної Української держави.

Серед проблем міжвоєнного періоду значне місце посіли студії зовнішньополітичної і дипломатичної діяльності урядів державних утворень, що з'явилися на території України за доби Української революції 1917–1921, історії української еміграції та діаспори за кордоном, національних меншин в Україні. Друкуються статті з античної історії, візантиністики, орієнталістики, а також історичні нариси про життя й діяльність діячів зарубіжної історії.

Із своїми дослідженнями в «У.і.ж.» виступають, поряд з українськими, і зарубіжні автори. До наукової ради журналу входять учені з Росії, США, Італії, Канади, Польщі.

Літ.: Гуржій О.І., Капітан Л.І. Український історичний журнал // Інститут історії України НАН України. 1936–2006. — К., 2006; Віднянський С.В. Рецепції всесвітньої історії на сторінках «Українського історичного журналу» // УІЖ, 2007, № 6.

Н.В. Кривець.

Ця робота поширюється на умовах ліцензії Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 Unported (Із зазначенням авторства — поширення на тих самих умовах 4.0 неадаптована), яка дозволяє вільне використання, поширення й створення похідних робіт за умови дотримання і зазначення ліцензії та автора оригінальної роботи.