Україна в міжнародних відносинах/4/Хорватія

Матеріал з Вікіджерел
Україна в міжнародних відносинах.
Енциклопедичний словник-довідник.
Випуск 4

під ред. Миколи Варварцева

Хорватія
Київ: Інститут історії України НАН України, 2013

ХОРВАТІЯ, Республіка Хорватія (Republika Hrvatska) — держава у Південно-Східній Європі. Територія 56 тис. 594 км2. Населення — 4,4 млн. осіб (2012). Столиця м. Загреб. За формою правління — парламентська республіка. Законодавча влада належить однопалатному парламенту — Сабору. Президент Х. виконує представницькі функції. 1992 Х. стала членом ООН.

У давні часи на території Х. жили іллірійські племена. У 1 ст. н.е. тут були провінції Римської імперії Паннонія і Далмація. У 7 ст. з'явилися слов'янські племена. У другій половині 8 ст. вони вели боротьбу проти франків, яку очолював князь Трпимір. Після запровадження християнства у 925 першим королем хорватів став Тиміслав. 1102 після унії з Угорщиною хорвати зберігали самоуправління. З 1273 в країні збирались станові збори — Сабори. У 13–14 ст. йшла боротьба між Угорщиною та Венецією за далматинське узбережжя Х. Після поразки 1526 у битві під Мохачем угорсько-хорватського війська територія Х. опинилась під владою Габсбургів. У 18 ст. тут проходив військовий кордон між Австрійською та Османською імперіями. За рішенням Віденського конгресу 1814–15 територія Х. залишилась під австро-угорським контролем.

Національне відродження Х. відбувалось у формі суспільно-політичного і культурного руху ілліризму. Після революції 1848 країна здобула національну автономію. Сформувалися політичні течії: народники — прихильники об'єднання південних слов'ян, уніоністи, які виступали за союз із Угорщиною, «праві» — прихильники національної незалежності.

1881 до Х. відійшли землі міжріччя Сави та Драви. Після Першої світової війни Х. 1 грудня 1918 увійшла до складу єдиного королівства з сербами та словенцями. Створена в Італії організація усташів 1941 проголосила незалежну Х. під протекторатом Німеччини та Італії. Під час Другої світової війни Х. стала ареною партизанської боротьби, 1945 вона увійшла до складу Федеративної Народної Республіки Югославія, президентом якої став хорват Й. Броз Тіто. У червні 1991 було проголошено незалежність Х. Внаслідок війни з Сербією Х. втратила значну частину території, яка була повернута за допомогою НАТО у вересні 1995. 2012 Х. підписала угоду про вступ до Євросоюзу 1 липня 2013.

Дипломатичні відносини з Україною Хорватія встановила 18 лютого 1992. Тоді ж було започатковано дипломатичні відносини. До кінця 1990-х українсько-хорватські відносини розвивалися уповільнено, зважаючи на напруження на Балканах. З червня 1992 до серпня 1995 українські миротворці перебували на лінії сербсько-хорватського фронту в м. Вуковар. У 1999 Україна і Хорватія започаткували регулярні політичні консультації. З 2001 діє товариство дружби «Україна–Хорватія». Українсько-хорватські відносини інтенсивно розвивалися у 2005–2010, коли Х.

запровадила практику скасування віз для українських туристів.

Літ.: История Югославии. — М., 1963; Вукчевич С. История Хорватии. — М., 2011.

А.Ю. Мартинов.

Ця робота поширюється на умовах ліцензії Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 Unported (Із зазначенням авторства — поширення на тих самих умовах 4.0 неадаптована), яка дозволяє вільне використання, поширення й створення похідних робіт за умови дотримання і зазначення ліцензії та автора оригінальної роботи.