Україна в міжнародних відносинах/5/Адлерфельд (Adlerfelt) Г.

Матеріал з Вікіджерел
Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. Випуск 5
під ред. Миколи Варварцева

Адлерфельд (Adlerfelt) Г. (В. В. Станіславський)
Київ: Інститут історії України НАН України, 2014

АДЛЕРФЕЛЬД (Adlerfelt) Ґустав (1671, Стокгольм — 08.07. 1709) — шведський історик. Офіційний історіограф шведського короля Карла XII. Народився в сім’ї королівського урядника. Навчався в університеті м. Уппсала (Швеція). 1697 подорожував по Західній Європі. Повернувшись до Швеції, вступив на королівську службу камер-юнкером. Від 1700 до дня своєї смерті (під Полтавою) вів щоденник, який вперше був опублікований французькою мовою в Голландії. До щоденника додавалися спогади секретаря королівської польової канцелярії П. Шенстрема «Військова історія шведського короля Карла XII з 1700 р. до битви під Полтавою». Щоденник А. було також видано англійською, німецькою та шведською мовами. Він докладно розповідає про походи й битви Карла XII до Полтавської битви 1709. Особливу увагу А. приділив особі і діям монарха. Разом з тим прагнув докладно описати Україну, її природу. Повідомляючи про Київ як головне місто України, оповів про існування там «університету» (малася на увазі Києво-Могилянська академія) й резиденції митрополита. Найбільшу увагу А. приділив козакам, характеризував їхній спосіб життя та військову організацію, зробив історичний екскурс, у якому розповів про їхню боротьбу з Польщею і Російською державою.

Тв.: Histoire militaire de Charles XII, roi de Suède. — Amsterdam, 1740.

Літ.: Мацьків Т. Гетьман Іван Мазепа в західньоєвропейських джерелах 1687–1709. — Мюнхен, 1988; Наливайко Д. Очима Заходу: Рецепція України в Західній Європі. — К., 1998.

В. В. Станіславський.

Ця робота поширюється на умовах ліцензії Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 Unported (Із зазначенням авторства — поширення на тих самих умовах 4.0 неадаптована), яка дозволяє вільне використання, поширення й створення похідних робіт за умови дотримання і зазначення ліцензії та автора оригінальної роботи.