Перейти до вмісту

Чин хрещення

Матеріал з Вікіджерел
Чин хрещення

Чин хрещення

Диякон: Благослови, владико. Священик: Благословенне царство Отця, і Сина, і Святого Духа, нині і повсякчас, і на віки віків. Люди: Амінь.

Мирна єктенія

Диякон: В мирі Господу помолімся. Люди, на кожне прошення: Господи, помилуй. За мир з висот і спасення душ наших Господу помолімся. За мир всього світу, добрий стан святих божих церков і з’єднання всіх Господу помолімся. За святий храм цей і тих, що з вірою, благоговінням і страхом божим входять до нього, Господу помолімся. За святішого вселенського архиєрея (ім’я), папу Римського, і за блаженнішого патріярха нашого (ім’я), і за преосвященнішого архиєпископа й митрополита нашого кир (ім’я), боголюбивого єпископа нашого кир (ім’я), чесне пресвітерство, у Христі дияконство, за ввесь причет і людей Господу помолімся. Щоб освятилася вода ця силою, і діянням, і зшестям Святого Духа, Господу помолімся. Щоб послалася на неї благодать ізбавління і благословення Йорданове, Господу помолімся. За того (ту), що нині приходить до святого просвіщення, і за спасення його (її), Господу помолімся. Щоб він показався (вона показалася) сином світла і наслідником (дочкою світла і наслідницею) вічних благ, Господу помолімся. Щоб вода ця стала для нього (неї) купіллю відродження, відпущенням гріхів і одежею нетління, Господу помолімся. Щоб ізбавитися нам від усякої скорби, гніву й нужди, Господу помолімся. Заступи, спаси, помилуй і охорони нас, Боже, твоєю благодаттю. Пресвяту, пречисту, преблагословенну, славну Владичицю нашу Богородицю і приснодіву Марію, з усіма святими пом’янувши, самі себе, і один одного, і все життя наше Христу Богові віддаймо. Л.: Тобі, Господи.

Священик молиться потиху: Милосердний і милостивий Боже, ти випробоуєш серця й утроби, і ти один знаєш людські таємниці, бо немає речі неявної перед тобою, але все стоїть наге й обнажене перед очима твоїми. Знаючи все про мене, не гидуй мною і не відвертай лиця твого від мене, але не доглянь у цю хвилину моїх прогрішень, прощаючи людям гріхи через покаяння, і омий мою скверну тілесну і скверну душевну, і всього мене освяти совершенною твоєю невидимою силою і правицею духовною, щоб я, іншим звіщаючи свободу і подаючи її вірою совершенною, сам як раб гріха не став непричасним твого несказанного чоловіколюбія. Ні, Владико, єдиний благий і чоловіколюбний, нехай не вернуся упокровений, але пошли мені силу з висоти і укріпи мене на предлежачу службу твого великого і пренебесного таїнства. І зобрази Христа твого в тому (тій), що хоче знову родитися через мене, недостойного. І будуй його (її) на основі апостолів і пророків твоїх; і не відкинь його (її), але насади його (її) як парость істини у святій твоїх соборній і апостольській Церкві; і не виривай його (її), щоб, коли він (вона) буде дозрівати у благочесті, славив (славила) всесвяте твоє ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа, нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Молитва на освячення води

Господу помолімся. Л.: Господи, помилуй. Священик: Господи Боже, вседержителю, творче всього створіння, видимого і невидимого, ти сотворив небо, і землю, і море, і все, що в них; ти зібрав води в один збір, ти замкнув зезодню і запечатав її страшним і славним іменем твоїм, ти підняв води вище небес. Ти утвердив землю на водах, ти утвердив море силою твоєю, ти стер голови зміїв у водах; ти страшний, і хто може станути проти тебе? Поглянь, Господи на цей твір твій і на воду цю, і да її благодать ізбавління, благословення Йорданове, вчини її джерелом нетління, даром освячення, яка гріхи розрішає, недуги лікує, демонів погубляє, для супротивних сил неприступна, повна ангельської кріпости. Нехай утікають від неї ті, що будуть напосідатися на створіння твоє, бо ім’я твоє, Господи, я призвав, чудне, і славне, і страшне для супротивників.

І благословить воду тричі, погружаючи пальці у воду, і, дихнувши на неї, мовить: Нехай сокрушаться під знаменом образу хреста твого всі супротивні сили (3). Бо тобі належить слава, влада, честь і поклонення разом з безначальним твоїм Отцем і з пресвятим, і благим, і животворящим твоїм Духом, нині і повсякчас, і на віки віків. Л.: Амінь. Свящ.: Мир всім. Л.: І духові твоєму. Диякон: Голови ваші Господеві приклоніть. Л.: Тобі, Господи.

Молитва на освячення єлея

Господу помолімся. Л.: Господи, помилуй. Священик, дихнувши тричі в посудину з єлеєм, тричі благословить єлей, мовлячи: Владико Господи, Боже отців наших, ти послав тим, що були у Ноєвім ковчезі, голуба, який мав оливну галузку в дзьобі – знак спасення і примирення від потопу і передобраз таїнства благодаті, - і оливний плід подав на сповнення святих твоїх таїн. Тим сповнив ти Духа Святого тих, що були під законом, а тих, що в благодаті, ти вдосконалюєш. Сам благослови і єлей цей силою, діянням і зшестям Святого твого Духа, щоб він став помазанням нетління, зброєю правди, обновленням душі і тіла, відігнаням усякого диявольського діяння на перемінення всякого зла для тих, що помазуються з вірою цим єлеєм, або його приймають на славу твою, і єдинородного Сина твого, і пресвятого, і благого, і животворящого Духа твого, нині і повсякчас, і на віки віків. Л.: Амінь. Диякон: Будьмо уважні. Л.: Алилуя (3). Священик, творячи єлеєм три хрести у воді: Благословен Бог, що просвіщає й освячує кожну людину, що приходить на світ, нині і повсякчас, і на віки віків. Л.: Амінь.

Помазання єлеєм

Священик єлеєм творить образ хреста на чолі хрещеника: Помазується раб божий (раба божа) [ім’я] єлеєм радости в ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа, щоб був відкритий ум його (її) на розуміння і прийняття таїнств віри Христової і пізнання істини його, нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь. Знаменує груди: На зцілення душі і тіла, і щоб він любив (вона любила) Господа Бога всім серцем своїм, усією душею своєю і всіма мислями своїми, і ближнього свого, як самого (саму) себе. Помазуючи на плечах: Щоб він (вона) щиросердечно взяв (взяла) благе ярмо Христове на себе і з насолодою ніс (несла) тягар його, і щоб він ухилявся (вона ухилялася) всіх похотів тілесних. На вухах: На слухання віри і на прийняття голосубожественної євангелії – нехай буде відкритий слух його (її). Помазуючи на руках: Щоб підносив (підносила) руки свої до святині і чинів (чинила) правдуна всякий час і блогословив (благословила) Господа. На ногах: Щоб він ходив (вона ходила) слідами заповідей Христових.

Хрещення

Хрещається раб божий (раба божа) [ім’я] в ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа. Амінь.

Облачення

Священик облачає хрещеника (хрещеницю) в білу одежу та каже: Облачається раб божий (раба божа) [ім’я] в ризу правди: в ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа. Амінь.

Тропар, глас 8: Ризу подай мені світлу, * ти, що зодягаєшся світлом, наче ризом, * многомилостивий Христе Боже наш.

Священик подає хрещеникові (хрещениці), або хресним батькам, якщо це дитина, завічену свічку.

Прийми оцю горіючу свічку і старайся в усьому житті твоєму просвічуватися світлом віри і добрих діл, щоб, коли прийде Господь, ти міг (могла) світло вийти назустріч йому зі всіма святими і ввійти беззаборонно у чертог небесної слави його і царювати з ним у безконечні віки. Амінь.