Я — берлінець

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Я — берлінець
Джон Кеннеді
Слухати промову «Я — берлінець»

Я пишаюся можливістю прибути в це місто як гість вашого вельмишановного мера, який символізує в усьому світі бойовий дух Західного Берліну. Я пишаюся можливістю відвідати Федеративну Республіку й вашого вельмишановного канцлера, який на протязі багатьох років визначав політику федерального уряду відповідно з керівними принципами демократії, свободи і прогресу. Я радий прибути сюди в супроводі мого співвітчизника, генерала Клея, який перебував у цьому місті в гострі моменти кризи й буде тут знову, якщо коли-небудь виникне в цьому необхідність.

Дві тисячі років тому вищою гордістю було "civis Romanus sum.". Сьогодні, в світі свободи вищою гордістю є "Ich bin ein Berliner."

Я дякую перекладача за переклад моєї німецької!

У світі є багато людей, які або справді не розуміють, або кажуть, що не розуміють істотної різниці між світом свободи й світом комунізму. Нехай вони приїдуть до Берліну. Є такі, які кажуть, що комунізм — це хвиля з майбутнього. Нехай вони приїдуть до Берліну. Є такі, які кажуть, що ми можемо працювати з комуністами в Європі й скрізь. Нехай вони приїдуть до Берліну. Знаходяться навіть такі, їх мало, хто говорить, що комунізм - це зло, але він дає нам можливість економічного прогресу. Lasst sie nach Berlin kommen. Нехай вони приїдуть до Берліну.

У свободи є багато труднощів і демократія недосконала, але ми ніколи не стали б зводити стіну, щоб утримувати наших людей і не давати їм можливості піти від нас. Я хочу сказати від імені моїх співвітчизників, які живуть дуже далеко, за багато кілометрів від вас, на іншій стороні Атлантичного океану, що ми відчуваємо найбільшу гордість у тому, що ми можемо розділяти з вами, навіть на відстані, історію останніх 18 років. Я не знаю жодного селища чи міста, який був би блокований протягом 18 років і все ще жив би з такою життєвою силою, надією та наполегливістю, як живе місто Західний Берлін. При тому, що ця стіна є найбільш очевидною та зримою демонстрацією невдач комуністичної системи, весь світ бачить, що ми не раді тому, що це відбувається. Як сказав ваш мер, це не тільки злочин проти історії, але й злочин проти людяності: поділ сімей, чоловіків і дружин, братів і сестер, поділ людей, які хотіли б бути разом.

Що вірно для цього міста, то вірно й для Німеччини - дійсний, вічний мир у Європі не може бути ніколи гарантований, доки одній з чотирьох частин Німеччини відмовлено в елементарному праві вільної людини. І це право - право вільного вибору. Живучи 18 років у світі та чесності, це покоління німців запрацювало право бути вільними, включаючи право об'єднувати свої сім'ї та націю у вічному світі й з доброю волею до всіх людей. Ви живете на захищеному острівці свободи, але ваше життя є частиною загального життя. Тому, оскільки я закінчую, дозвольте мені попросити вас підняти ваші очі за межі небезпек сьогоднішнього дня до надій дня завтрашнього, за межі свободи лише міста Берліна або вашої країни Німеччині до свободи скрізь, за межі цієї стіни до дня, коли настане справедливий світ, за межі ваші та наші - до всього людства.

Свобода неподільна, й коли одна людина в рабстві - всі невільні. Коли всі будуть вільні, ми зможемо побачити той день, коли це місто об'єднається. І це місто, і ця країна, і великий континент Європа об'єднаються на мирній і повній надій Землі. Коли цей день прийде - а це так і буде - народ Західного Берліна матиме підстави для гордості: ви були на передньому краї майже 2 десятиліття.

Всі вільні люди, де б вони не жили — зараз громадяни Берліну, й тому, як вільна людина, я гордий словами "Ich bin ein Berliner."

Ця робота перебуває у суспільному надбанні в Сполучених Штатах як роботи федерального уряду Сполучених Штатів (дивіться 17 U.S.C. 105).