Сторінка:Історія міст і сіл Української РСР. Луганська область.djvu/473

Матеріал з Вікіджерел
Сталася проблема з вичиткою цієї сторінки

Це акціонерне товариство прибрало до своїх рук також і вугільні підприємства: в 1892 році воно орендувало на 30 років шахту «Дагмара», а в 1897 році здає в експлуатацію шахту «Костянтин Скальковський» з річною потужністю 12 млн. пудів вугілля. У 1914 році в с. Рубіжному пущено в дію скляний завод, на якому працювало 850 робітників.

Швидке зростання промисловості Лисичанська в період розвитку капіталізму супроводжувалося збільшенням кількості робітників та їх нещадної експлуатації. Щоб перемогти своїх суперників, вугільні підприємці намагалися тягар конкуренції перекласти на плечі гірників і з цією метою продовжували робочий день на шахтах, який тривав 12, а то й більше годин на добу, а на інших підприємствах — 14—15 годин.

За свою каторжну працю шахтарі одержували низьку плату, яка в середині 80-х років у забійників, кріпильників, стовбурових дорівнювала 18—20 крб. на місяць, а саночників — 16 крб. Цих грошей не вистачало на прожиття навіть невеликої робітничої сім’ї.

Робітники Лисичанська не мирилися з своїм важким становищем, а вели боротьбу проти експлуататорів. Близько місяця тривав страйк лисичанських шахтарів, який виник у 1893 році. Приводом для нього були тяжкі умови праці та низька заробітна плата. В перші дні виступу жоден гірник не спускався в шахту. На протязі 2—3 тижнів на роботу виходила лише третя частина шахтарів. Робітникам, які вимагали поліпшення умов праці і підвищення заробітної плати, вдалося добитися деяких поступок з боку власників шахт.

В демонстраціях, які відбувалися влітку 1903 року, брали участь не тільки шахтарі, але й селяни навколишніх сіл. Політичні виступи робітників Лисичанська очолювала організація «Соціал-демократичного союзу гірничих робітників», яка діяла під керівництвом Донського комітету РСДРП і стояла на позиціях ленінської «Искры»[1]. Соціал-демократичну організацію очолював професійний революціонер С. Попов[2]. До її складу входили робітники І. Анохін, Н. Горбіков, Глинкін та інші. На содовому заводі існувала група соціал-демократів у складі 4-х чол. Організація мала два гектографи, на яких друкували листівки. їх розповсюджували серед мешканців Лисичанська та Верхнього.

Хвиля виступів прокотилася у Лисичанську і після кривавих подій 9 січня 1905 року в Петербурзі. У січні—лютому страйкували шахтарі, а селяни Лисичанської волості виступили з вимогами зменшити орендну плату за землю. Вони навесні почали самовільно захоплювати у поміщиків землі, луки і сіножаті. Налякані розмахом революційного руху, шахтовласники звернулися до міністра внутрішніх справ з проханням прислати у Лисичанськ сотню козаків[3].

У жовтні 1905 року оголосили страйк робітники шахти «К. Скальковський». Вони вимагали встановлення 8-годинного робочого дня, підвищення заробітної плати на 20 проц., усунення деяких ненависних штейгерів. Поліція, жандарми і козаки за наказом Катеринославського губернатора провели облави та арешти, нальоти на балку Осьмушну та інші місця сходок робітників.

Обкладинка книги Л. І. Лутугіна і академіка П. І. Степанова. У 1913 році Лутугін подарував цю книгу старому шахтареві М. С. Горлову.

  1. ЦДАЖР СРСР, ф. 102, оп. 11, спр. 5, арк. 44—45.
  2. Там же, ф. 1304, спр. 617, арк. 1.
  3. Революция 1905—1907 гг. на Украине, т. 2, часть первая. К., 1955, стор. 20.