Сторінка:Берченко Є.В. Настінне малювання українських хат та господарських будівель при них. Зошит 1. Дніпропетровщина (1930).djvu/20

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

Оце — те нескладне приладдя й нехитрі фарби, що, ними послугуючися, творча сила українки - селянки доходить часом чарівних мальовничих ефектів на стінах своєї хати, уміло корнстуючи з того прегарного ґрунту, що дають ці стіни, побілені зокола Н усередині.

Звичайно фарби мальований в хаті виблискують своєю свіжістю, бо його поновлюють здебільше 4 рази на рік: узимку, напровесні, в початку літа й восени (на різдво, Великдень, зелені снята й покрову).


V. ВИДИ НАСТІННОГО МАЛЬОВАННЯ.

Композицію кожного з видів мальовання будують залежно від тієї частини хати, яку воно вкривав, відтворюючи часто-густо композицію тієї мистецької форми, що її це мальований заступило. Папр., мальований під настінний килим відтворює композицію тканого килима, мальований над вікнами — композицію вишиваного рушника, мальований печі дає іноді композицію печі З мальованими кахлями і т. д.

Звичайно — це підтвір композиції пізніших зразків, себто зразків тих, що часово ближчі до сьогочасного малювання; отож «мальований - килим» дає в масі композицію ткаиих килимів кінця XIX ст.; «мальовання - рушник» — композицію вишиваних рушників з початку XX ст. А часом і в мальованці — для окремого ґатунку — можна простежити кілька етапів у зміні композиційних схем; це щастить зробити в тих селах, де настінне мальовання дуже поширене, де в данім ґатунку мальовання кохаються селянки; але тільки тоді, коли дуже пильно досліджувати.

Ґатунки мальовання на стінах усередині хати тикі:


І. Окремі мотиви.

Найчастіш у вигляді рослинної гілки, що виростає 3 вазона, інколи дуже великого завбільшки, дається на вільних межистінках не тільки в хаті, а й у сінях, а тик само над вікнами, над дверима (табл. VIII, IX, X, XIII, XV, XVII).


II. Мальовання на сволоці.

Зрідка, але все ж трапляються хати, де розмальовують сволок.

Композиційно це буває: