Сторінка:Берченко Є.В. Настінне малювання українських хат та господарських будівель при них. Зошит 1. Дніпропетровщина (1930).djvu/21

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено


1) Кольорове тло сволока й на ньому повторюють мотив рослинної гілочки.

2) Біле тло сволока й на ньому безконечний рослинний мотив у вигляді барвистої ґірлянди (табл. X).

3) У селі Петриківці сволок нераз обліплюють паперовими стрічками, що знизу порізані великими зубцями на зразок зубців мережива і розмальовані рослинним орнаментом. Їх звуть «лиштви» і призначають саме тільки до сволока.


III. «Мальовання-фриз».

Куди частіше, ніж на сволоці, дають мальованих вздовж горішнього карнізу стін на зразок малярського фризу. Частіше на стінах усередині хати, але трапляється й зокола, на чільній, причілковій стінах. Буває не тільки в самій хаті, а й у сінях.

Композиційно це або безконечний рослинний мотив ґірлянди (табл. XI), абож широка стяга з кольоровим тлом, і по ньому окремими відтинками повторено мотив рослинної гілки.


IV. Мальовання на зразок панелі по долішній частині стін.

На стінах зокола — це мальовання призьби. Усередині її найчастіш знаходимо на стінах у сінях, але трапляється воно й у хаті. Є по всіх селах досліджених округ. Низом стін тягнеться широка стяга на 40–60 см, забарвлена одним із таких кольорів: чорним, бурим, темночервоним. Це кольороне поле орнаментується повторенням окремого мотиву, розміщеного зчаста за схемою прямої сітки. В сінях, де це мальовання йде по всіх 4-х стінах, дається малярське виділення кутків.


V. Мальовання під шпалери.

Це мальовання, подібно до шпалерів, дають на стінах хати; трапляється по багатьох з досліджених сіл, але не скрізь одинаково поширене (табл. XIV).

Ним розмальовують інколи всі стіни в хаті, інколи тільки одну стіну, але частіше воно вкриває лише частину стіни, найчастіше стіну біля покуття, її горішню частину, над вікном.