Сторінка:Берченко Є.В. Настінне малювання українських хат та господарських будівель при них. Зошит 1. Дніпропетровщина (1930).djvu/22

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

Щодо композиції — це переважно орнаментальне заповнення поверхні стін повторенням окремого мотиву чи мотивів.

1) Одиничний чи окремий мотив може повторюватися в розміщенні за схемою скісної сітки (табл. XIV). З цієї композиційної схеми користують особливо в тих випадках, коли мальованним укривають усю стіну чи навіть усі стіни в хаті; повторюваний мотив буває або ціла рослинна гілочка, або одна якась її частіша, квітка, напр. У цьому останньому разі, коли багато разів повторюються той самий мотив і до того ж нескладний, уживають трафарету, квітки-рожиці, вирізаної з картоплини.

2) Абож окремий мотив повторюється вертикальними рядами за схемою прямої сітки, відокремленими один від одного кольоровими смугами.

Коли заповнюють двома повторюваними мотивами, можна помітити таке розміщення:

3) Один з мотивів, дрібніший, повторюються більш-менш рівномірними масами, що серед них виділяється другий, більший мотив.

4) Або орнамент будується з повторення похилених смуг, даних у кольоровім чергуванні і вкритих рослинним мотивом.

«Мальовання-шпалери» зчаста облямовують бордюром і згорі і знизу.

З досліджених сіл надто багате на цей ґатунок мальовання було, либонь, село Мишурин Ріг (Кременчуцької округи). На момент, як я відвідала це село, а саме навесні 1927 року, в ньому були ще хати, де всі 4 стіни розмальовані були під шпалери. І саме в цім селі особливо виразно позначавсь процес заміни творчости селянок фабричними виробами — заміни мальовання під шпалери паперовими шпалерами фабричного роблива.

По багатьох хатах, де давніше було «мальовання-шпалери», висіли тепер шматки купованих шпалерів із паперу. Люб'язні господарі охоче показували під шпалерами, віддираючи їх, лишки мальовання, що тут колись було. На той час вони вже були позабілювані, але прослідки анілінових фарб дозволяли виразнісінько бачити їхню композицію.

А незабілене «мальовання-шпалери» можна було бачити по коморах. На стінах, у ряді інших одиничних мотивів, їх дано смугами. Це мальовання в коморах — проба молодих дівчат.