Сторінка:Берченко Є.В. Настінне малювання українських хат та господарських будівель при них. Зошит 1. Дніпропетровщина (1930).djvu/90

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

Додаток.

СТИСЛИЙ ОГЛЯД РОЗМАЛЬОВАННЯ ПО ОКРЕМИХ ОКРУГАХ І СЕЛАХ.
КРИВОРІЗЬКА ОКРУГА.

По селах Криворізької округи розмальовують найбільше фарбами, видобутими з тих глин, що знаходять по берегах Дніпра та його допливів, де й містяться досліджені села. Останніми роками ці фарби поступаються місцем перед купованими аніліновими фарбами. По селах цієї округи трапляються всі описані ґатунки мальовання, але переважає, мальовання - килим і мальовання печі.

Надвірні стіни будівель часто бувають, як описано, різнобарвно вимащені, іноді на хатах це вимащення замінюють мазанням усіх стіп у зеленкуватий, блакитнуватий або синій кольори.

С. Капулівка. Одвідано р.р. 1924-1020, і 192Н. Мальовання дуже поширене по всьому селу, надто багато мальовання-килимів і мальовання печей. Розмальовують самі господині. Р. 1924 і 192-5 вживано рослинних фарб і фарб із глин (земляних). Р. 1928 спостерігаймо, що ці фарби витискають анілінові, і малювальниці дуже вподобали собі «лазорку», вживаючи її головно на фарбування тла в мальованні-килимах. Різноманітні забарвленні тла мальовання-килимів. багато мальовання. даного мішаними фарбами: аніліновими, земляними та рослинними.

С. Олексіївка (Чортомлик). Одвідано р.р. 1925 і 1929. Р. 1926 було багато розмальованих хат, а 1928 р. куди менше. Мальовання затрималося головно на »Куті«. Р. 1925 особливої слави зажили собі три селянки майстриці-малярки, вони розмальовували багато хат на своєму селі. Поїш працювали за плату. Стиль їхній свідчить про обопільний вплив. їхні мальовання, безперечно, виливало і на решту мальовання на селі. З-поміж них особливої слави зажила одна[1]: вона працювала здебільшого рослинними фарбами, даючи плями квітів не щіточками, а ганчіркою (табл. ЇХ). Решти цієї імпресіоністичної техніки затрималися ще й до р. 1928 в Олексіївці, але вживають її вже не на плями квіток, а на простіший мотив, що ним дають «обводку»

  1. Тепер небіжка — Текля Безсмертна.