Сторінка:Герман Ґортер. Світова революція. 1922.pdf/10

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

А перейшовши на конкретні приклади української революції, ми стрічаємо ще більше випадків і доказів безнадійности перетягнення дрібного міщанства на бік пролєтарської революції. Починаючи від Центральної Ради та аж до останніх днів петлюріяди, вся та українська інтеліґенція, що по своєму соціяльному становищу наближалась до пролєтаріяту, ще в більшій мірі пішла війною проти радянської влади й диктатури пролєтаріяту, ніж то робило російське міщанство, з котрим революція досить хутко упоралася. В дійсности виявилось, що то саме те міщанство поповнювало лави контр-революції, що то ж ніхто, як крамарі, інтеліґенти та дрібні урядовці раз-у-раз накидалися на робітництво й розбивали його. Дрібне міщанство відіграло ролю чистих аґентів великого капіталу. А таке міщанство, яке ми у Франції знаємо під назвою рантьє, уявляє собою найпідліщу верству чистих павуків-неробів.

Остаточний вислід, проте, не міняється. Нам таки так і треба робити, як радить т. Г. Ґортер. Де є хоч найменша змога притягти до своїх полків дрібне міщанство, урядовців, писарчуків, учителів та особливо дрібне селянство, там повинно це переводити яко мога краще й доцільніще.

Тактика пролєтарської партії мусить бути розумна, гнучка й незломна, реальна й ідеальна. Нетямущим треба пояснити, запеклим ворогам повинно залізом засмалити, непереможний мур перелізти можна з драбиною, всі колоди й перешкоди треба тверезо бачити, але разом з тим ніколи останньої мети не повинно погубити, — ось така повинна бути політична лінія пролєтарської партії.

Отож і до дрібного міщанства якось таки повинно таке становище зайняти, щоб зробити його найменше шкідливим, коли вже не можна його зовсім до себе прихилити. Надії т. Г. Ґортера на нейтральність або й прихильність низчих верств дрібної буржуазії де-що перебільшені. Пролєтаріятові таки доведеться самому та з допомогою найбіднішого селянства робити світову революцію й закладати перші каміння до підвалини Світової Радянської Республіки.

VI.

Повищі рядки ми написали рік назад. За цей час сталися досить поважні зміни в загально-світових рухах