Сторінка:Герман Ґортер. Світова революція. 1922.pdf/43

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана
 
Розділ Третій.
 
Можливість Революції.

Соціялізм виринає з морей крови й брехні, в котру капіталістичний імперіялізм потопив цілий світ.

Зі змаганнів великих світових держав пролєтаріят свою силу висуває і капіталізму її протиставляє.

Пролєтаріят переможе в боротьбі і спорудить комунізм, бо комунізм є база нашого істнування, та підвалина, на котрій протягом багатьох поколіннів істнування людськости спочивало.

Доба індивідуалізму і приватної власности є лише моментом в тягу століттів родового комунізму. А тепер старі підвалини людського буття знову знайдено.

Знову буде установлено комунізм, — той комунізм, з котрого все користне розвинулось, все наше багацтво повстало і все шляхетне в серцях людських виникло. Це той комунізм, що про нього великі філософи, подібні Платону, марили, комунізм, котрий перші христіяне сіяли, і до якого вони простували. Це той комунізм, котрого в святих малюнках всіх великих реліґій змальовано й описано, за котрий всі вбогі й пригноблені кляси через добу приватної власности та аж до наших днів змагалися, котрий великі утопісти в своїх уявах зображали, за який наші товариші по всіх країнах життям своїм накладали. Це є той самий комунізм, котрий Карло Маркс, наш великий ватажок, передбачав, домисляві уразумляв, це є новітній, заснований на науковому знанні комунізм, в підвалину котрого він сам першу цеглину колись положив. А нині він в усій красі і величі буяє.

А ми „благословенні“ тепер можемо його видіти й за нього битися. Вже він живе в одній країні, в Росії, і подібно до золотого поломя своє революційне світло по цілому світу росповсюднює.

І коли пролєтаріят обєднається, коли пролєтарі всіх країн поєднаються і як один змагатимуться з імперіялізмом, ніщо на світі не зможе їх спинити.