Сторінка:Герман Ґортер. Світова революція. 1922.pdf/72

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

муністичних підвалинах і на користь цілої суспільности їх розробляти. А як тільки розвиток продукційних сил те уможливить, вона поверне всі ваші підприємства на кооперативні установи, в котрих усі робітники однаково будуть великі й могутні у великій і вільній робітничій громаді.

Хай, нарешті, пролєтаріят скаже всім цим клясам: Ми можемо те все зробити, коли ви нам допоможете. В тому випадку ми будемо мати в наших руках цілий контроль над усіма великими промисловостями, виробом багацтв і росподілом. Ми матимемо весь капітал і всі багацтва громади в нашому роспорядженню.

Не може бути сумніву, що всі пригноблені імперіялізмом кляси приймуть цю пропозицію. Той тиск, який що-раз то дужче тисне ті кляси, примусить їх ушикуватись поруч з пролєтаріятом. В Англії, коли це уладити як слід, це легко можна доконати.

Тут видко знову велику ріжницю між Росією й Західньою Европою. В тій країні пролєтаріят не може подати ту пропозицію, бо Росія вбога на продукційні сили та капітал. В Західній Европі ж скупчено величезні маси капіталу та велетенські продукційні сили, які посідають свої завершені орґанізації. При тих умовинах імперіялістичний капіталізм з усіма його неминучими результатами, смертю й руїною, можно легко замінити на соціялізм, а тим самим і на вигідність, рівність і мир. Інтеліґентних членів „низчих“ клясів, котрі не мають безпосередніх інтересів у капіталізмі, буде перетягнуто на бік революціонерів.

Тут ми гаразд можемо взяти приклад з большевицької революції. Як вони здобули підмогу від селян? Вони проголосили проґраму, яка вимагала: „Вся влада робітникам“, „вся земля селянам“, „мир трудящому народу“.

Ніяка инша партія не мала подібної проґрами. Соціялісти-революціонери (в їхній першій фазі) та меншевики своїм союзом з поміщиками та капіталістами зрадили селянству й робітництву.

Коли західній пролєтаріят учинить якусь угоду з капіталістами або звяжеться з ними яким-будь шляхом, то він не дістане піддержки ні з боку дрібних крамарів, ні з боку державних урядовців, ані писарчуків. Ці люде мають досить тяму, щоби зрозуміти, що в тому