Сторінка:Грінченко Б. Словник української мови. Том I. А-Ж. 1937.djvu/465

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

здорова не встала. Чуб. I. 696. Він почав дотинати моєму чоловікові, що мене треба в острог за те, що я колись дотинала його жінці чамайданом. Верхнеднепр. у. (Залюбовск.). Словом дотина. К. Бай. 49.

Дотиня́тися, ня́юся, єшся, гл. Дослоняться, дошататься.

Дотира́ти, ра́ю, єш, сов. в. доте́рти, тру́, тре́ш, гл. Дотирать, дотереть.

Дотира́тися, ра́юся, єшся, сов. в. доте́ртися, тру́ся, ре́шся, гл. Дотираться, дотереться.

Доти́чний, а, е. Касающийся чего.

Дотіка́ти, ка́ю, єш, сов. в. дотекти́, течу́, че́ш, гл. 1) Дотекать, дотечь, оканчивать, окончить течь. 2) Дотекать, дотечь до какого-либо места. 3) Хватать. У вас на це толку не дотече. Змиев. у. 4) Сравниваться, сравниться. Харків проти Києва не дотече, бо менший. Змиев. у.

До́тіль, нар. = Доти.

Дотіпа́ти, ся. См. Дотіпувати, ся.

Доті́пувати, пую, єш, сов. в. дотіпа́ти, па́ю, єш, гл. Дотрепывать, дотрепать, оканчивать, окончить очистку льна или пеньки от кострики.

Доті́пуватися, пуюся, єшся, гл. Оканчиваться очисткой (о льне, пеньке).

Доті́сувати, сую, єш, сов. в. дотеса́ти, тешу́, шеш, гл. Дотесывать, дотесать.

Доті́суватися, суюся, єшся, сов. в. дотеса́тися, тешу́ся, шешся, гл. Дотесываться, дотесаться.

Дотка́ти. См. II. Дотика́ти.

Доткли́вий, а, е. 1) Резкий, говорящий колкости, обидные вещи. Усе робила і слухалась як матір рідну (свекруху); дотклива вона була, да що, — думаю, — мені з їм жить, а не з нею. Г. Барв. 60. 2) Колкий, резкий, обидный (о словах).

Доткли́вість, вості, ж. Колкость.

Доткли́во, нар. Колко, резко, обидно. Не кажіть бо так доткливо, пані, не говоріть так згрізна до мене. Г. Барв. 344.

Доткне́ння, ня, с. Прикосновение.

Доткну́ти, ся. См. Дотикати, ся.

Дотліва́ти, ва́ю, єш, сов. в. дотлі́ти, лі́ю, єш, гл. Дотлевать, дотлеть. Тліла іскра, тихо дотлівала на розпутті широкому, та й гаснути стала. Шевч. 236.

До́тля, нар. = Доти. Дотля собі погуляю, поки-м молоденька. Гол. II. 410.

Дотовкти́, вчу́, че́ш, гл. Дотолочь.

Дотовкти́ся, вчу́ся, че́шся, гл. 1) Дотолочься. 2) Довозиться.

До́товп, пу, м. Доступ. До́товпу нема́є. За теснотой, давкой нельзя протиснуться, пробраться. Черк. у. А далі, далі, спасибі людям, як розвередувались та розібрались добре та пустили на всі заставки, так і дотовпу нема в пеклі. Кв. II. 187.

Дото́впитися. См. Дотовплюватися.

Дото́вплювання, ня, с. Дотискивание.

Дото́вплюватися, лююся, єшся, сов. в. дото́впитися, плюся, пишся, гл. Протискиваться, протиснуться, пробираться, пробраться. Дивіться на його сьогодні, бо завтра не дотовпитесь. Ном. № 9238.

Дотовпля́тися, ля́юся, єшся, гл. = Дотовплюватися.

Дотопи́ти, ся. См. Дотоплювати, ся и дотопляти, ся.

Дото́плювати, люю, єш, сов. в. дотопи́ти, плю́, пиш, гл. 1) Оканчивать, окончить расплавку чего на огне. 2) — піч. Оканчивать, окончить топить в печке.

Дото́плюватися, лююся, єшся, сов. в. дотопи́тися, плю́ся, пишся, гл. 1) Оканчиваться, окончиться (о расплавке). 2) Дотапливаться, дотопиться (в печи).

Дотопля́ти, ля́ю, єш, сов. в. дотопи́ти, плю́, пиш, гл. = Дотоплювати.

Дотопля́тися, ля́юся, єшся, гл. = Дотоплюватися.

Доторгува́ти, гу́ю, єш, гл. Доторговать, окончить торговлю.

Доторгува́тися, гу́юся, єшся, гл. 1) Доторговаться. Доторгувався, що вже ні краму, ні грошей нема. Харьк. 2) Сторговаться.

Доторка́ти, ка́ю, єш, сов. в. доторкну́ти, ну́, не́ш, гл. = Доторкатися. Перенесу ключі не побрязкаючи, пробуджу милого не доторкаючи. Мет. 26.

Доторка́тися, ка́юся, єшся, сов. в. доторкну́тися, ну́ся, не́шся, гл. — чо́го, до чо́го. Дотрагиваться, дотронуться, касаться, коснуться, прикасаться, прикоснуться. Колесо бурчить і льоду не доторкається. Св. Л. 40. Ходи тихо, як лин по дну, що ні до кого не доторкається. Ном. № 3285. Кінь його несе повище комишу, так що до землі