Сторінка:Д. Терешівський. Селянська духова сушарня (1914).djvu/29

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

27ються до кроков, а коли їх не треба, то відводяться до стіни і зачіплюються на гачки. Всіх приладдів може бути п'ять, а то й шість: два над пригреблицею, два по боках пригреблиці, їдно над сходами, їдно межи сходами і дверима. Для перебирання ліс на дворі, треба або мати козли для кожної ліси, або вбити стовпчики в землю і на них прибити дві лати, — ідна від другої на аршин, і ліси класти на латах.

14. Як ходити за сушарнею.

Перед сушінням треба повимітати сажу із всіх димоходів — і сторчових, і поземих, а також з димової труби. Пообмащувавши наново плити і заслонки, запалити вогонь, щоб добре пообсихало. А як глина потріскає, то поновити. Пам'ятати треба, що ні коло плит, ні коло заслонок не повинно бути шпар. Як будуть шпари, то зменшиться тяга, і тепло буде йти не туди, куди повинно. А опріч того, в камори протисниться дим і засмердить сливи.

Вогню в печі не тримати великого, — нігде не нагрівати першої плити до червоного, бо це без потреби. Дверці від печі тримати зачиненими, а відчиняти більш або меньш тільки піддувало. Через це вогонь рівніще гріє плиту. В першій каморі (над піччю) щоб дух не вдаряв раптово в ліси (сита), треба на плиту насипати піску грубиною на вершка. Це треба робити і з другими плитами, якщо вони будуть гарячіщі, ніж треба.

Паливо, яке-б воно не було, — чи дрова, чи инше, — безумовно повинно бути сухе. Як палити сировим паливом, то під третьою і четвертою плитами, а також в другім і четвертім сторчових димоходах і в димові труби буде збиратись сік, котрий з часом розмягчить цеглу, а в димовій трубі і на плитах заведеться сильна иржа.

Порожніх ліс не держати в каморах або в иншім місці, а складати в станку. Може трапитись, що через недогляд сливи потечуть і занечистять ліси. Такі ліси зараз треба очистити. Для цього варт-би мати щітку з рижової соломи, яку можна купити в городі чи в містечку за 15 – 20 коп., або стару, непотрібну щітку, якою чешуть льон та прядиво. Як же таких щіток нема, то звязати пук звичайної нем'ятої соломи і рівно утяти кінці. Чистяться ліси так: взяти відро води, вмочити в воду щітку і такою мокрою щіткою терти вдовж